По какво си прилича политическата ситуация в момента, с тази през 90-те години и какъв е политическият сценарий пред нас? Бившият министър-председател на България - Димитър Попов поема държавата в изключително тежък момент - след управлението на Андрей Луканов. Остава в историята с либерализирането на цените и знаменитата фраза "За Бога, братя, не купувайте!".
"Ние сме изправени пред същата ситуация, както през 90-та година", заяви Димитър Попов.
Днес той е на 86 години. Въпреки това до преди две години работи в адвокатската си кантора. Оставя практиката си, за да е по-близо до семейството си. Сега денят му минава отново в кабинета, но сега е сред любимите си книги и спомени.
„И аз съм чакал за кисело мляко от три часа през нощта, за децата. На Красно село в една млекарница от 3 часа и половина чакаме да докарат млекото. Каква е тая държава? Да не може да нахрани децата на народа..с кисело мляко, нито е злато, нито е”, спомня си бившия премиер.
Вътрешният пазар агонизира, магазините са празни. Пазарува се или с купони или с връзки. Второто правителство на Луканов пада след публични протести пред Мавзолея.
„Трябваше да се намери лице, което да се съгласи да състави ново правителство на принципа на коалиционно. За първи път истинско коалиционно правителство от 55 години и трябваше да се намери човек, който да го осъществи. Говоря Ви за времето - края на ноември 89-та година. Беше прозрачно вече, че комунистическата партия не може да излъчи, без то да се разгроми, никакъв състав на такова правителство. И там се замеси моето име”, коментира Попов.
Сред кандидатите са Гиньо Ганев и академик Благовест Сендов. Изборът пада върху Димитър Попов. Най-големият противник на това да застане начело на държавата, е съпругата му.
Той споделя думите на жена си, която му казала: „Отказвай бърже, но ми даде връзката, аз бях без връзка..Не се шегувам, тя беше категорична ,че не трябва. Попов си спомня, че разбрал, че време за колебания няма. „Тръгваме с първата лодка и спасяваме Отечеството.Много силно казано, но горе-долу така се получи”.
Една от първите му срещи, след като приема поста, е с Андрей Луканов.
„Когато го запитах каква България остава той каза: Ако можете направете Съветския съюз да остави двата последни танкера с нефт, защото иначе умираме. Няма с какво да се топлим, с какво да четем”, каза Попов.
Решението, с което остава в историята е либерализацията на цените.
По думите му в Бурканбанк и другите домашни банки са били събрани от 27- 29 млрд. лева пари, собственост на народа, което гарантирало лихвен процент от 1% на 16 на сто и това решение влязло в в сила на 01.02.1991 г. „Това даде надежда – държавата събира парите си и няма да умира. Държавата не умря, парите влезнаха в сметки на държавата и започна нова надежда”, обясни 86-годишният бивш политик.
За месец увеличението на цените е над 100 процента. Зимата отново е гладна и това ражда знаменитата фраза на Попов:
„Аз казах "За бога, братя, не купувайте, когато ви харесва, но е твърде скъпо. Ще мине месец или 2 парите ще паднат, купувайте! - това беше същността. Първата част беше достатъчна за първа и единствена и проби път. На Женския пазар - като ме видят и викат - за бога, братя, наш човек пристига”, разказва Димитър Попов.
Бившият премиер не е изгубил от поглед случващото се в България. Той е на мнението, че имаме стабилност, защото има политически сили, които могат да ни управляват. „Нямаме добрата им воля да се съединят едни с други и да теглят нивата за оране. Игра, в която няма достатъчно политически заряд.”
Димитър Попов не се наема да прави смели прогнози за протестите срещу монополите в България през зимата. Според него най-вероятният сценарий е коалиционно правителство.
„ Някой ще прави отстъпки и ще поема ангажименти, които са трудни за осъществяване. За да направи оправдан избора. Новото правителство ще боледува сериозно от липсата на доверие”, прогнозира той.
Бившият премиер беше категоричен,че трябва много силна политическа зрялост, и да не се стигне до личности, които заспиват с едно решение в акъла си, събуждат се с друго решение пак в акъла си.