Съставът на 44-ия български парламент в много голяма степен вече е ясен. ЦИК обяви списъка с 240-те депутати, които ще ни представляват. 15 души са се отказали да бъдат народни избраници, а 12 са влезли от две листи.

Сред тях е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който избра Пловдив пред София, за да може бившият вътрешен министър Румяна Бъчварова да бъде част от НС. Цветан Цветанов и Томислав Дончев са избрали родните Велико Търново и Габрово, Теменужка Петкова – Търговище, а спряганият за вицепремиер Владислав Горанов - София.

Евентуален нов министерски пост за Ивайло Московски пък е единственият шанс за Цецка Цачева да влезе като депутат от Плевен.

Медийният собственик и неуспял шеф на ДАНС Делян Пеевски е избрал благоевградската листа на ДПС пред тази от Пазарджик, която традиционно до момента му е осигурявала депутатско място.

Изненадващо варненският бизнесмен и лидер на ВОЛЯ Веселин Марешки вече е депутат от столицата, какъвто е и случаят със Стефан Данаилов (БСП).

Големият български актьор няма да удари първия звънец на новия парламент, тъй като вече има по-възрастен депутат от него – журналистът Тома Томов. Най-млада е Теодора Халачева – на 25 г.

Какво ще свърши новият парламент

44-тото Народно събрание ще излъчи правителство, като въпросът е около каква програма ще се обединят партиите. Това коментираха в студиото на „Тази сутрин” социологът Юрий Асланов и председателят на Института за дясна политика Нено Димов. Те са на мнение, че гласуването преди седмица най-вече е довело до повишаване на доверието в големите партии.

„Очевидно нямаше нужда да се свикват тези предсрочни избори, това доведе до кризисно положение в българската политика”, подчерта Асланов. Според него може да има или правителство на малцинството на ГЕРБ със споразумение за подкрепа от страна на „Обединени патриоти” (както беше в предния парламент – б.р.), или да се стигне до пълномащабна коалиция с националистите.

Димов изрази мнение, че вероятно ОП ще влезе пряко във властта, защото ГЕРБ не са в изгодна позиция за правителство на малцинството, а и не може да се твърди, че подобен формат би довел до по-малка ерозия на подкрепата. „Негативът ще е спрямо начина на управление, а не спрямо начина на сформиране”, подчерта той.

Очакванията са преговорите между хората на Бойко Борисов и националистите да бъдат трудни заради програмните различия и нуждата от множество компромиси. Почти невъзможно обаче изглежда и БСП да дойде на власт – даже заедно с „Обединени патриоти” и ВОЛЯ, левицата не би могла да разчита на повече от 119 гласа.

Широка коалиция с участието на БСП и ГЕРБ за Асланов и Димов е най-лошият вариант – без никаква принципна основа и без никаква опозиция (при участие и на националистите, мнозинството би било повече достатъчно за конституционни промени). „Това би било толкова безпринципно, че окончателно би делегитимирало политическата система изцяло”, смята Асланов.

И според двамата изборите са били вот на недоверие към предната управленска конфигурация и затова всички без ГЕРБ губят подкрепа, а РБ направо са изпаднали от парламента.

„В предишния парламент почти нямаше БСП, имаше вот на недоверие към система без опозиция. (…) Силното управление на България е необходимо, а това не може да стане без силна опозиция”, категоричен беше Нено Димов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement