БСП и ДПС запазиха сегашния модел и размер на държавната субсидия на партиите с уговорката да я намалят от 1 януари 2014 г. Промяната е в това, че субсидията вече няма да следва депутата. Затова гласуваха днес на второ четене народните представители чрез поправките в Закона за политическите партии.
Според сегашните правила партиите с повече от 1% подкрепа на последните парламентарни избори получават 12 лева на глас за година. Парламентът отхвърли днес на второ четене искането на "Атака" субсидия да получават само партиите, минали 4-процентната бариера за влизане в парламента.
„Разглеждането на тези промени го правим под натиска на обществото и най-вече в частта - намаляване на субсидиите за политическите партии”, заяви „червеният” депутат Георги Кадиев, който бе дал предложение за това в текста на закона за второ четене. „Разгледал съм законодателството в 30 страни и изводът ми е, че няма единна практика”, констатира той. „Предложението, което съм направил е близко до практиката в Германия и Унгария. Според него не трябва да се отменят партийните субсидии на партиите, спечелили между 1% и 4%”, допълни Кадиев, но така или иначе идеите му не бяха приети.
Според Христо Бисеров от ДПС пък не е редно субсидията да се определя през постоянно действащ закон, защото тя не е константа. Зам.-председателят на парламента Мая Манолова (БСП) също се обяви за намаляване на държавното финансиране на партиите, но при равнопоставеност на партиите в Народното събрание и извън него.