Повече от 12 часа продължава изслушването в парламента на 17-те кандидати за членове на новия Висш съдебен съвет. Депутатите трябва да изберат 11 души, които ще влязат в съвета от парламентарната квота.

Председателят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова откри заседанието, по време на което кандидатите отговарят на въпроси на депутати и представят визията си за работа във висшия съдебен орган.

В пленарна зала Фидосова призова колегите си за толерантност към „изпитваните” и условия, позволяващи им да покажат своите професионални качества.

Депутатите и гостите в пленарна зала почетоха с едноминутно мълчание жертвите от терористичните актове в Ню Йорк на 11 септември 2001 година.

Изслушването е публично и наблюдавано от Брюксел. Всеки кандидат има право на 20 минути, в които да изложи тезата си и да отговори на въпросите на депутатите.

Още първият кандидат обаче остана на микрофона 50 минути. В представянето си Бойко Рашков отдели внимание на натовареността и материалното обезпечаване в съдебната система. Според него продължителното работно време на съдии и прокурори забавя делата и гражданите не вярват в правосъдието. Освен това в работата си бъдещият ВСС ще трябва да осигури и по-добри условия в кабинетите на юристите.

„Някои колеги дори поставят въпроса - да, добре, дори да бъдат съкращавани звена, това не може да стане в такъв елементарен принцип. Да се осигури нормален достъп на граждани до правосъдие”, каза Рашков.

Той беше и първият, който трябваше да отговори как ще се справи с проблема с търговията на влияние, след като в неговото семейство има съдия и нотариус. Въпреки че е задължен да отговаря на всеки въпрос, председателят на правната комисия Искра Фидосова предложи на Рашков, ако иска, да не го прави.

Подобен въпрос беше зададен и на номинираната от ГЕРБ Валентина Драганова, която каза, че никога не е допускала странично вмешателство в работата си. Дамата поиска полицейските разследвания да бъдат по-качествени.

Опозицията беше недоволна, че на кандидатите се задават прекалено общи въпроси и се избягват болезнените теми. Според БСП това превръща изслушването в парламентарно представление.

"Всеки, който наблюдава изслушването, не може да не забележи голямата театралност в този процес", заяви депутатът от Коалиция за България Мая Манолова.

"Една такава квалификация като представление мисля, че е изключително неуместна. Да, днешната процедура е нещо, което не е било правено до момента, днешната процедура е изключително важна, защото тя трябва да покаже какви са качествата на самите кандидати, какви са техните виждания, тяхната визия за работата, ако бъдат избрани за членове на ВСС", заяви Красимир Ципов, ГЕРБ.

Снимка: Ладислав Цветков
Снимка: Ладислав Цветков

Час преди старта на изслушването министърът на правосъдието обясни, че очаква да види днес в парламента на практика как работят процедурите и как се прилагат.

„Очаквам състезателност, очаквам отговори на въпросите, които се поставят и очаквам да видя дали наистина 17-те кандидата са професионалисти и визионери, такива, каквито всички очакваме да бъдат”, каза Диана Ковачева.

След зачестилите скандали във ВСС, министърът допълни, че най-важното за новите членове е успешната борба с корупцията.

Сред кандидатите жените са повече от мъжете. Десет дами има в списъка срещу седем мъже. Сред по-интересните имена са бившият шеф на следствието Бойко Рашков и Конституционният съдия Владислав Славов, който е номиниран от СДС. И двамата са бивши членове на ВСС.

Eдно от най-чаканите изявления е на адвокат Юлиана Колева. Тя е депутат от ГЕРБ и е подкрепена от най-много свои колеги. Ако бъде избрана за висш магистрат, тя ще освободи място в парламента.

Парламентът ще избере своите представители за новия ВСС на 26 септември. Преди това на 15,19 и 21 септември отделните квоти ще направят избора на своите висши представители. Тази събота, първи ще огласят имената на избраниците си съдиите.

Следващият Висш съдебен съвет ще избере новия главен прокурор, както и председателя на Върховния касационен съд. Органът ще трябва да преодолее и дълбоката криза на доверие в съдебната система, създадена до голяма степен от сегашния съвет.

ВСС се състои от 25 членове с мандат за пет години. Мандатът на настоящия съвет изтича на 3 октомври.

Можете да се включите по темата с коментари и чрез анкетата: