Депутатите от БСП и ДПС ще подкрепят искането на главния прокурор за сваляне на имунитета на Волен Сидеров заради разследването срещу него по инцидента на летището във Варна. Това стана ясно от изявленията на някои от народните представители от левицата, както и на лидера на ДПС Лютви Местан. Разликата в позициите на двете партии обаче се състои в това, че социалистите ще изчакат установения 14-дневен срок, за да видят дали лидерът на „Атака” няма сам да се откаже от депутатската си защита, докато ДПС е готово още сега да подкрепи искането на Сотир Цацаров.
"Внесено е искане от главния прокурор за снемане на депутатския имунитет. Волен Сидеров има възможността да помисли, и в 14-дневен срок - сам да се откаже от него. Г-н Цветанов не бързаше особено да се раздели с депутатския си имунитет, и го направи в последния ден на срока. Сега ще изчакаме и г-н Волен Сидеров да стори същото. Аз мисля, че той ще премисли", каза пред журналисти зам.-председателят на НС Мая Манолова.
„Ако след една минута в дневния ред на парламента влезе предложение за гласуване на имунитета на Волен Сидеров, народните представители от ПГ на ДПС ще подкрепят искането на главния прокурор. Никакви 14 дни не бяха нужни за ясната позиция на движението. Изразих абсолютно категорична позиция за подкрепа на искането на Сотир Цацаров за сваляне на имунитета на Волен Сидеров още на следващия ден след скандала. Няма никакво основание да се твърди, че ДПС е с неясна позиция. Напротив – позицията ни е много ясна”, заяви Местан на брифинг в парламента.
В коментар на думите на бившия президент Георги Първанов, че решенията се взимат, в кръг, в който участват председателят на БСП и медийният бос Делян Пеевски, Местан каза: „Естествено е, когато партиите, които стоят зад кабинета, определят дневния ред, имаме периодични срещи с ръководството и на Народното събрание, и на БСП. Това са единствените легитимни формати, в които се взимат решенията. Какви други формати има предвид Георги Първанов – трябва да питате него”, допълни Местан. Той каза, че Делян Пеевски не участва в тези срещи, защото разговорите са в Народното събрание.
"Няма как разговорът за Мишо Бирата да е бил единственият"
Наследникът на Ахмед Доган коментира още и новите „разкрития” за подслушани разговори между Борисов, Първанов и Румен Петков, след които лидерът на ГЕРБ обяви, че ще сезира главния прокурор за подслушването. Според Местан „няма как разговорът за Мишо Бирата да е бил единственият от подобно естество на този човек”. „Няма как, защото този разговор представя неговия манталитет, неговата политическа и управленска философия. Подобен манталитет се появява непрекъснато, защото това е неговото разбиране за държавата и за нейното управление. Ако той обаче не е в състояние да прави разлика между предположение и позоваване на факти, нека да попита главния прокурор аз откъде ги знам тези неща. Аз факти не съм съобщил”, добави лидерът на ДПС.
„Никъде във вчерашното си изявление не съм споменал нито абревиатурата АБВ, нито името на Георги Първанов, когото ДПС подкрепи за два последователни избора за президент. Малко по-късно с огромна почуда прочетох, че Бойко Борисов е пришил експрезидента Георги Първанов към коалиция „Мишо Бирата”. Не съм го сторил аз. Попитах какво правят Реформаторите при главния герой от „Мишо Бирата”, защото онова, което има да се реформира, е точно недемократичното наследство на Борисов и на ГЕРБ. Какво реформаторско има в съюза на т.нар. Реформатори с Бойко Борисов? После заключих, че имам усещането, че се задава нова коалиция – коалиция на „Мишо Бирата”. Къде тук е експрезидентът, къде е АБВ? Питайте Борисов защо го прикачва към тази своя коалиция”, заяви Лютви Местан и добави, че лидерът на ГЕРБ „се оплита като политическо пате в калчища”.
Местан отрече да разполага с какъвто и да е ресурс да послушва.