Преди броени дни в интернет пространството се появи списък с псевдоними на БСП поддръжници. Според изтеклата информация прякорите са на активисти от софийската градска организация на партията. Списъкът съдържа 17 медии и е изготвен в началото на януари 2013 г. на компютъра на софийския общински съветник от БСП Гергана Алексова, която отрече това пред медии.
Истинските имена на повечето от тях могат да бъдат открити и във официалната Фейсбук страница на организацията. „Интернет партизаните" или "Червените тролове", както ги наричат блогърите, се изказват в подкрепа на партийната линия по всички актуални обществени въпроси.
Според сайта „Бивол" командир на „отряда" е човек с псевдоним sofia12. От сайта предполагат, че зад него стои Надя Младенова, която е председател на младежкото обединение на БСП в София. Младенова обаче отрече пред bTV да е коментирала с това потребителско име.
Един от коментарите на sofia12 в интернет пространството е на тема АЕЦ „Белене” от януари тази година: „Какво друго, освен поръчкови писания в полза на тезите на ГЕРБ, може да очаква човек от псевдоикономист като Красен Станчев? Дано този път са му подхвърлили малко повече пари, че обикновено прави лъжливи анализи за жълти стотинки!"
Sofia 12 защитава запалено Станишев и в „Капитал”: „Правите ли разлика между „приходи" и „печалба"????? Никога Станишев и Овчаров не са казвали печалба. Ако автора халюцинира, това е най-малкото некоректно!”
„Аз не знам защо въобще се говори за платени тролове! Ние си изразяваме свободно мнението в интернет! И кой е този, който решава, че ние не изразяваме собствената си позиция, ами ни плащат! Ние изразяваме позицията си спрямо това, че сме ме леви хора и затова сме платени? И тролове? Това ми прилича на син болшевизъм!” твърди председателката на младежкото БСП в София Надя Младенова.
Тя е категорична, че няма платени хора, които да защитават социалистите, но пък не смята така за останалите партии. „Има доста интензивни коментари против БСП, включително за червените боклуци, как трябва да бъдем избити, обесени и всичко останало нали, с нужните квалификации нали...които са под имената АНОНИМИЕН, ДРОЗИА - според мен те или страдат от шизофрения, или просто явно това е организирано”, коментира Младенова.
В групата на червените партизани са изброени още: shemet, pesho.i, doktora, evropeeca 78 и dimkov.
Прави впечатление, че повечето потребители са активирани през януари тази година. Един от най-активните „партизани" е Цветомир Стефанов, който се подвизава под псевдонима Icelander:
„Правителството на ГЕРБ ни доведе до просешка тояга... Стигнахме до етап, в който няма с какво да си нахраним децата... Спестява от майчински, за да строи магистрали... Това ли трябва да е примерът?!" коментира той. Ето и други негови коментари: „Значи си сляп, щом не виждаш експертния потенциал... Това са все кадърни хора, много по-кадърни от тези прошляци на ГЕРБ..." ; „На мен няма кой да ми се кара, но на хора като теб, явно Цветанчо ще им дърпа големите ушички. Не ми отговори по същество, с факти, а само празни ала-бализми... "
Надя Младенова признава, че познава Цветомир Стефанов, един от най-активните коментиращи. „Ама чудесно! Човекът си изразява мнението като истински млад човек”, смята тя.
Явор Нанков също е от активните БСП-активисти. Подвизава се в различни медии под различни псевдоними. Коментарите на evropeeca78 са предимно срещу управлението на ГЕРБ: „НО БОРИСОВ едно доказа, а именно, че достойнство, честност и морал - такива качества той няма!”
„Не смятам да опровергавам нещо, което толкова виси във въздуха, както тази публикация. Сега - то е толкова елементарно да се види взаимовръзката да се види – абе, вижте ги тия тука сега - пишат, правят, леле превзеха интернет пространството! Извинявам се, ама не мога да участвам на толкова ниско ниво”, заяви Надя Младенова.
Блогърът Иван Стамболов – Сула обясни, че явлението се основава върху тенденцията за изливане на „хейтърски” коментари от хора, които не са платени. „Прави се една оперативка, обяснява се кой ще бъде атакуван и с каква теза и се започва”, посочи той.
Според друг блогър - Константин Павлов – Комитата, такива коментари съсипват връзката с читателите. „Целта на троловете е да убият дискусията. Понеже обаче всеки има право на мнение, аз лично на моя сайт оставям първото еднотипно мнение, останалите премахвам”, обясни той.
„Кампанийното тролство унищожава възможността за всякакъв нормален диалог. Интернет е удобно място, защото си анонимен и никой не те вижда. То измества и фокуса на разговора, като се говори например за автора”, допълни писателят Владимир Левчев.
Той подчерта, че социалните мрежи са все по-интересни за политическите партии. „През тях може лесно да се организира многохиляден протест – например този на 14 юни след назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС. „В Арабската пролет милиони се организираха в социалните мрежи”, посочи Левчев.
Според Иван Стамболов – Сула троловете изобщо не са безобидно явление, защото коментирането е чудесен инструмент за прокарване на слух и тенденциозна гледна точка. Той препоръча всяка политическа партия да направи анализ на коментарите срещу себе си, за да види какво се организира срещу нея.