Православната ни църква почита свети пророк Данаил (Даниил) - един от четиримата големи библейски пророци от Стария завет - Исаия, Иеремия, Иезекиил и Даниил.

Заедно с него на тази дата православната църква почита и сподвижниците му, светите трима отроци - Анания, Азария и Мисаил.

Имен ден празнуват всички, които носят имената Данаил, Данаила, Даниел, Даниела, Дани, Дана, Данко, Анани.

Името Данаил идва от иврит и в превод означава „Бог е моят съдия“. Сред имениците е и Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.

Според народния календар, в деня на пророк свети Данаил празнуват всички жени, които скоро са раждали или ще раждат, както и майките на малки дечица.

Народните обичаи са предимно свързани с плодородието. Месят се питки и се раздават за здраве и за плодовита година.

Старозаветният пророк се е прочул със своята дарба да тълкува правилно сънища. Християните почитат Данаил, защото от неговите пророчества прозират бъдни думи за идването на Христа.

Кой е свети Данаил?

 Той е роден в Месопотамия. Бил дълго чакано дете, защото неговите родители не можели да имат потомство. И те като родителите на Пресвета Богородица – света Анна и свети Йоаким, непрестанно се молели на Всевишния, докато един ден чудото се случило.

Преди малкият Даниил да се роди, неговите родители дали обет, че ако се случи да станат родители, те ще го посветят на Бога. За да изпълнят дадения обет, когато момчето навършило 5 годинки, родителите му го завели в манастир.

Игуменът преценил, че е още много малък и отказал да го вземе. Свети Данаил живял още 7 години при своите родители и когато навършил 12 години, сам пожелал да напусне родния дом. семейството му било доволно, защото той сам изпълнил дадената от тях дума.

В манастира, в който станал послушник, свети Данаил показвал изключително усърдие както в молитвата, така и в останалите духовни занимания. В манастира момъкът удивлявал и най-строгите подвижници със своята ревност към молитва и труд. След няколко години той пожелал да се поклони на светите места, където Спасителят живял и страдал. Игуменът го задържал.