На 82-годишна възраст почина дългогодишният дипломат и бивш заместник-министър на външните работи Феим Чаушев. Колегите му го определят като уважаван професионалист, оставил трайна следа в българската дипломация и европейската интеграция на страната.
Скръбната вест беше съобщена от негови колеги от Министерството на външните работи, цитирани от "24 часа"
Феим Чаушев беше заместник-министър на външните работи в правителството на Сергей Станишев в периода 2005–2008 г. През дългогодишната си кариера той заема редица дипломатически и управленски позиции и има принос за развитието на българската външна политика в годините на прехода и присъединяването на страната към Европейски съюз.
„Феим Чаушев беше уважаван професионалист, отдаден на дипломатическата служба и на каузата за развитието на добросъседските отношения на България“, споделят негови колеги от външното министерство. Те подчертават и ролята му в процеса на европейска интеграция на страната.
Феим Юсеинов Чаушев е роден на 1 март 1944 г. в Рибино. По време на Възродителния процес името му е променено на Петър Юриев Чаушев.
Завършва висше образование в областта на социалните науки и икономиката. Има магистърски степени от УНСС, Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ и Академията за обществени науки в София. Специализира в Лайпциг, тогавашна ГДР.
От 1989 до 1993 г. работи в Министерството на външните работи като първи секретар, съветник и пълномощен министър. По-късно оглавява дипломатическото бюро на България в Берлин.
Бил е съветник по външнополитическите въпроси на Централния съвет на ДПС и член на Съвета по евроинтеграция към президента на Република България. През 2003 г. е назначен за заместник-министър на младежта и спорта в правителството на Симеон Сакскобургготски, а през август 2005 г. става заместник-министър на външните работи.






















