Местните данъци и такси вероятно ще се увеличат, ако се приемат промените на  Министерството на финансите за формиране на размера на налога върху недвижимите имоти.

Предложението е той да е различен във всяко населено място и да бъде според вида на имота или зоната, в която се намира.

В момента базисната данъчна стойност на един квадратен метър е между 3,70 лв. и 18,70 лв. в зависимост от конструкцията. Тези числа не са променяни от 1997 г., твърдят от Националното сдружение на общините.

Подобно на други градове у нас, в Бургас преобладават панелните блокове. Без значение дали апартаментът е старо или ново строителство, данъчната му оценка е занижена поне 3-4 пъти, отчитат брокери.

„В тази сграда, която е строена през 60-те години на миналия век, 54 квадрата жилище е с данъчна оценка 51 000 лв., а продажната му цена е 195 000 лв. Купувачът е платил 3% местен данък, т.е. 1500 лв. Ако данъчната оценка стане 100 000 лв., тогава данъкът, който ще влезе в общината от тази сделка, ще бъде минимум 3000 лв.“, обясни брокерът на недвижими имоти Надя Драгиева.

Според брокерите предложението на финансовото министерство може да сложи край на порочната практика сделките да бъдат изповядвани на данъчни оценки.

„Ако държавата приеме закон, в който сделките да бъдат изповядвани, да бъде вписвана на реалната цена, а местният данък за придобиване да бъде заплащан върху данъчната оценка, тогава всички ще разполагат с информация за това, каква е реалната пазарна цена на имотите“, категорична е Надя Драгиева.

От Министерството на финансите обясняват, че готвените изменения и мотивите към тях са по предложение на сдружението на общините у нас. От сдружението на брокерите твърдят, че критериите, по които се формира данъчната оценка са морално остарели и не отговарят на пазарните реалности.

„В много от населените места данъкът за един средностатистически имот е много по-нисък от месечния разход за кабелна телевизия например“, твърди Силвия Георгиева, главен изпълнителен директор на НСОРБ.

Икономисти предупреждават, че промяната в данъчната оценка ще оскъпи сделките за имотите и ще удари по собствениците на жилища.

„Ще бъде по-трудно да купите и да продадете, тъй като досега данъчните оценки бяха ниски. Сега отваряме една врата в полето – общините, понеже не им стигат парите, сами да преценяват дали да качат данъците и с колко“, твърди икономистът Кузман Илиев.

Според прогнозите, ако бъдат приети измененията, данъците върху жилищата ще се увеличат с около 20-30%.

По темата работиха Мария Аладжова и Лора Стаматис.