След като вчера ви разказахме, че инвалидната пенсия на майката на Анита Чобанова от Асеновград, която дари черен дроб на дъщеря си, е спряна, попитахме Министерството на здравеопазването (МЗ) как подкрепя хората, дарили орган.
Анита Чобанова е момичето, за което цяла България събра пари и се извърши успешна животоспасяваща трансплантация в Турция.
През март ще станат две години, откакто нейната майка Елка Чобанова е с половин черен дроб и без работа, защото никой не иска да я наеме.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В отговор до bTV от МЗ посочват, че „са създадени всички необходими условия за трансплантация на черен дроб от жив донор и за трансплантация на бъбрек от жив донор“.
Министерството плаща различни дейности по подготовка и присаждане на органи.
Допълват, че покриват диагностиката и лечението на живия донор на орган и реципиента на орган в периода след трансплантацията.
„Средствата за компенсация на живите донори на органи са пряко свързани с вземането на съответния орган за присаждане и включват: транспортни разходи; възстановяване на загубата на доходи от временната неработоспособност до нивото на брутното възнаграждение за периода, в който лицето е било временно неработоспособно. Разходите по ал. 1, т. 2 се възстановяват в размера на разликата между брутното възнаграждение и полученото обезщетение от лицето за периода, включващ болничен престой и до 30 календарни дни след изписване от болницата“, гласи позицията на здравното министерство.
Елка Чобанова каза пред bTV, че си купува нежните лекарства с помощта на приятели.
В средата на тази седмица тя получи писмо от НОИ, с което я уведомяват, че спират инвалидната ѝ пенсия, защото обжалват решението на ТЕЛК във Велинград за 95% намалена работоспособност.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK