Албания ще бъде отделена от Северна Македония по пътя за присъединяване към ЕС. Това е единодушното решение на постоянните представители в Европейския съюз, взето на заседание вчера.

Какви са реакциите у нас?

Решението на Европа да започне сега преговори по същество с Албания, но не и с Република Северна Македония обърна поглед към отношенията на страната ни със югозападната ни съседка.

„Албания върви напред, тя прие българското малцинство, а нашите колеги в РСМ да понасят това, с което с тяхното поведение са си сътворили. Да действаме прагматично, разумно и някой път отмъщението е най-хубаво като е хладно, студено“, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Времето показа, че „Френското предложение“ се оказа много добро за България. Целият Европейски съюз застана на наша страна“, каза Кирил Петков, ПП-ДБ.

„Ясен знак, че не можеш да имаш такава омраза на две съседни държави и да очакваш да бъдеш в ЕС“, смята Борислав Гуцанов, председател на ПГ на БСП

„Най-нормално е те да стоят там, където стоят - тоест извън ЕС и няма да започнат никога, ако не променят поведението си“, каза Тошко Йорданов, председател на ПГ на ИТН.

От кулоарите темата се прехвърли на закрито заседание на комисията по външна политика. И стана ясно - всички партии са обединени, че страната ни трябва да реагира на острия тон от съседите ни.

Без дебати и единодушно в последния си ден 50-ото Народно успя да се обедини. С приемането на декларацията и в пленарната зала.