По-малко от месец остава до промените в Конституцията. Текстовете влизат в зала още в началото на октомври, подкрепени от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. По кои въпроси има консенсус и по кои – не?

След броени дни промените в Конституцията влизат в зала, обяви един от вносителите - Делян Пеевски. „Много скоро ще имаме първо гласуване, изтичат срокове, втората седмица на следващия месец, или дори първата, ще минем първо гласуване, между първо и второ ще правим промени. Нека да чуем президента защо говори през говорители, а не лично“, каза той.

Според ГЕРБ промените ще влязат в зала след 6 октомври, когато се очаква становището на венецианската комисия.

Първата седмица на октомври е срокът и на ПП - ДБ. „Чакаме венецианската комисия да мине началото на октомври и след това Конституцията може да мине на първо четене“, каза Кирил Петков. 

Подкрепата на ДПС и лично на Пеевски за промените в конституцията не беше лесно решение, казаха още от ПП-ДБ.

Опозицията обаче беше категорична - няма да подкрепи проекта и така ще елиминира възможността за бързи промени.

„И двете страни – и МС, и президентът нарушават разделението на властите. Мерят си силите и искат да овладеят службите“, каза Корнелия Нинова и обяви, че от левицата няма да подкрепят промените.

„Всичко, което предлагат те е нефелно. Предложенията, които са внесени, са направени на принципа „искаме да овладеем цялата власт и да го бетонираме в Конституцията“, каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

„Основният принцип за разделението на властите се нарушава чрез предложенията за ограничаване на правата на президента“, смята Павела Митева от ИТН.

Основните възражения на опозицията са относно отнемането на правомощия на президента в сферата на службите и смяната на националния празник от 3 март на 24 май.

По-рано днес и хората на президента се изказаха отрицателно за промените, които изземат функции на държавния глава по отношение на службите.

Още вчера стана ясно, че промените може да минат на първо четене в зала още преди местния вот.