Средно по около 100 проекта на ден са били одобрявани по инвестиционната програма за „Растеж и устойчиво развитие на регионите", по която на общините бяха раздадени 500 млн. лв. Това изчислиха от Реформаторския блок, който разкритикува начина на разпределение на парите за общините, подобно на опозицията от ГЕРБ.

Позицията обяви говорителят Радан Кънев след заседание на Изпълнителния съвет на обединението. Ден по-рано и от ГЕРБ остро възразиха срещу непрозрачния според тях начин, по който 500 млн. лв. от програмата отиват в общините.

„Никой не знае какви са параметрите, какво се оценява, каква е тежестта на оценката”, коментира Евгени Кънев от Гражданския съвет на РБ. Реформаторите са сметнали, че на практика от 16 януари, когато е министерското постановление, досега на ден трябва да са одобрявани по около 100 проекта. Това според петте партии водело до подозренията, че парите се дават на „политически приятели" на властта и за политическа корупция.

Затова Радан Кънев в писмо до министъра на финансите Петър Чобанов иска да му бъдат предоставени документите, протоколите и стенограмите от заседанието на Междуведомствения съвет за оценка и подбор на проектите, както и мотивите за направения избор. Ако информацията им бъде предоставена, в Реформаторския блок ще направят точен анализ и ще изнесат данните до какъв икономически ефект ще доведат отпуснатите средства.

Това правителство няма интерес от икономическо развитие, а да остане на власт - такъв извод направи Георги Ганев от Гражданския съвет. Според него фактите се виждали в липсата на контролен механизъм за изразходването на парите, въпреки че е предвидено е министрите да докладват веднъж на три месеца, а областните управители да наблюдават, което не е текущ контрол за целесъобразност и постигнат ефект.

От Реформаторския блок посочиха и „изключителния дисбаланс” в харченето на парите. „Имаме 101 кмета от БСП и ДПС, 98 на сто от тях получават финансиране, другите общо 163-ма взимат по-малко от половината средства”, обясни Ганев. „Ясно е, че се взимат пари от всички българи и се дават на тези, които са политически верни на сегашните управляващи”, изтъкна той.

Икономистът предположи, че до изборите най-вероятно със средствата ще бъде създадена временна заетост, но след това отново хората ще останат без работа.

Реформаторската евролиста

Окончателно листа на Реформаторския блок за изборите за Европейски парламент ще бъде готова до края на февруари или в началото на март, стана ясно още от думите на Радан Кънев. Десните не бързали, за тях било важно да има качествени хора.

За пореден път от обединението заявиха, че няма да позволят да бъдат „пакетирани" нито от ГЕРБ, нито от БСП. „Реформаторският блок е ясно изразена алтернатива на досегашните политически сили”, заяви категорично Кънев.

Изборен кодекс

Във връзка с новия Изборен кодекс Найден Зеленогорски съобщи, че от Блока ще искат среща с председателя на парламента Михаил Миков, за да изразят опасенията и притесненията си, най-вече свързани с ЦИК, „мъртвите души в изборните списъци", липсата, според десните, на достатъчно гаранции за прозрачен вот.

Като израз на популизъм, а не на невежество, петте партии определиха идеята на Сергей Станишев за национално допитване по вида на данъчната система. „Изрично в закона за референдумите е записано, че такива не се правят по данъчни въпроси”, мотивира се Радан Кънев.