Командироването на лекари за придружаване на деца и обучение в чужбина и издаването на формуляри S2 от бившия вече директор на Фонда за лечение на деца Павел Александров е било предмет на подробна комуникация между него и здравния министър д-р Петър Москов още в началото на декември 2015 г. Това става ясно от документи, с които bTV разполага.
Вчера в bTV Новините ви показахме данни от последната проверка на инспектората към МЗ във фонда.
От нея става ясно, че лекари и служители на фонда са командировани без пациенти, включително и с цел специализация и обучение, като средствата за тези пътувания са били разходвани от бюджета за лечение на деца.
bTV показа командировъчна заповед, подписанa от Павел Александров, с която той изпраща лекар в Париж на курс по детска лапароскопска хирургия. Разходите трябва да се отчетат по параграф “лечение на деца”.
В други заповеди служител на фонда е пътувал неколкократно до Турция с цел решаване на административни и счетоводни въпроси, но отчетените разходи са били от перото в бюджета "лечение на деца".
Освен това Павел Александров е издавал неправомерно формуляри S2, с които се удостоверява правото на здравна помощ зад граница.
Докладът излезе наяве в пика на скандала около фонда, започнал с ареста на ръководителя му, продължил с назначаването на нов и опасения на неправителствени организации, че целта на цялото мероприятие е лечението на деца в чужбина да мине изцяло в ръцете на МЗ.
По въпроса с командировките на лекари, той посочва, че изпращането на медици „се основава на изрични решения на Обществения съвет за всеки отделен случай, които са обвързващи за директора”.
Александров е категоричен, че лекари са били изпращани в случаите, в които състоянието на конкретния пациент е налагало това.
„Следва да се обърне внимание, че българските лекари са изпращани в чужбина и за да участват в провежданите лечебни процедури, в резултат на което придобиват опит и се създава възможност лечебни процедури от същия вид да се извършват в Република България без да е необходимо децата да бъдат насочвани за лечение в чужбина”, посочва още Александров.
По въпроса с формулярите S2 Александров отбелязва, че за три години на държавата са спестени 44 млн. лв.
„За същия период няма решение на Министерство на здравеопазването относно издаването на формуляра (...) формулярът се издава от години с мълчаливото съгласие на Министерството на здравеопазването. През последните няколко години в Център „Фонд за лечение на деца” са извършени множество проверки от различни органи, като не са налице констатирани нарушения по отношение на формуляр S2”, пише Александров.
От разследването на bTV Новините вчера стана ясно, че са подписани договори с фирма за съдействие за прегледи, настаняване и извършване на медицински процедури, като в договора не е разписана цена, а фондът е плащал на тази фирма само срещу предоставяне на фактура.
Става въпрос за два контракта с Гюрай Ходжев ЕООД - представител на турската "Аджъбадем". Изплатените средства по тези споразумения са за 453 хиляди лева. В договорите обаче няма цена. Самият д-р Ходжев също беше арестуван и пуснат под гаранция.
Въпрос вероятно в тази връзка задава и министър Москов: „Сключвал ли сте договори за дейности, които Център „Фонд за лечение на деца в чужбина” не следва да осигурява и съответно да финансира за своите заявители, в които липса ясно и недвусмислена цена на договора? Заплащал ли сте на изпълнители дейности, които не са включени в предмета на договорите?"
„Предметът и характерът на някои от договорите не позволява посочването на цена в абсолютна стойност, а и цената не е задължителен елемент от договора”, отговаря Павел Александров.
„Убедена съм, че МЗ е знаело много добре какво прави г-н Александров. Директорът на фонда няма как да изхарчи и една стотинка без знанието на министерството. Фондът е второстепенен разпоредител със средства, а министерството е контролният орган”, каза в студиото на „Тази сутрин” бившият член на Обществения съвет към фонда Надежда Цекулова.