Пациенти ще плащат хиляди левове за медицински изделия, като изкуствени стави и сърдечни клапи. Влиза в сила методика, според която здравната каса ще плаща само най-евтините изделия. Но пък ще покрива повече на брой импланти.
Досега касата плащаше конкретна сума за медицинско изделие. Например - 3600 лева за сърдечна клапна протеза. Ако лекарят прецени да постави по-скъп вид, пациентът доплаща разликата. С новата методика пациентът ще плаща цялата сума.
„По тази методика, ако се направи имплантация на средство, на имплант, което не е включено в списъка, то трябва да се заплати изцяло, т.е. няма да може да се заплаща разлика в цената", обясни доц. Иво Петров, който е национален консултант по инвазивна кардиология.
От пациентските организации сигнализират, че това ще влоши качеството, тъй като масово ще се наложи използването на най-евтините изделия. Твърдят, че новата методика е и дискриминационна, тъй като само най-богатите ще имат достъп до модерно и скъпо лечение. Освен това ще пренареди пазара, тъй като фирмите със скъпи изделия ще се оттеглят.
"Новата методика на здравната каса на практика лишава болния и лекаря от право на избор на медицинско изделие, защото според нея касата ще заплаща само най-евтиното", заяви Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.
До 5 февруари касата ще приема документи на фирмите, които ще участват в договарянето на цените на изделията. В списъка попадат само тези изделия, които отговарят на изискванията в Закона за медицинските изделия - имат специална маркировка, заплащат се от обществените здравноосигурителни фондове в поне три държави-членки на ЕС при условие, че не са произведени в България. Проведени са поне 2 клинични проучвания на изделията в болничната помощ.
Според новите правила касата ще заплаща медицинските изделия в болничната помощ директно на фирмите, след като лечебните заведения ги отчетат пред районните каси.
От НЗОК отказаха да застанат пред камерата на bTV, за да отговорят на нападките срещу новата методика. В писмо бяха лаконични, че с промените пациентите ще имат достъп до по-голям брой медицински изделия, заплащани от касата. А чрез договарянето с фирмите ще се постигнат по-ниски цени.
Бюджетът, с който касата разполага за медицински изделия през тази година, е същият като през миналата - 70 милиона лева. Лекари, пациентски организации и фирми доставчици вече сформираха работна група, която иска преговори с касата за промяна в методиката.