Годишно Здравната каса превежда на болница "Пирогов" близо 40 милиона лева. На месец лечебното заведение получава около 3 милиона и половина. Близо 500 хиляди от тези пари са допълнителния преразход по клинични пътеки, твърди водещ хирург от ръководството на Пирогов, който реши да разкаже схемите за източване на здравната каса пред bTV за предаването „Хрътките".

„Смятам, че някъде половин милион е сумата от такива пътеки в "Пирогов". В последно време това е начин на работа - с клиничните пътеки, с фиктивния прием, с гравирането, гледа се единствено как да се достигне по-висока сума приход”, казва мъжът, който, естествено, желае да остане анонимен.

По думите му най-много пари се точат от травматологичните и хирургичните клиники. Не е изключение пациенти да бъдат оперирани без да имат нужда от интервенция. С ненужни операции някои лекари си докарват допълнително към заплатите от 8 до 15 хиляди лева.

„Сега масово се преминава към оперативно лечение, защото чрез оперативно лечение се извършва процедура, която прехвърля заболяването в по-висока пътека, която носи повече пари. В последно време ръководството се опитва да наложи ненужните операции като практика. А всяка оперативна намеса има риск за пациентите”, разказва още лекарят от "Пирогов".

Оказва се, че преразходът по клинични пътеки е наложена от години практика в болницата. Причината - заповед за допълнително материално стимулиране на служителите, издадена от ръководството на лечебното заведение. „В тази заповед са изброени процедури и клинични пътеки, при извършването на които процент, обикновено това е 40%, се разпределя между персонала”, допълва разказа си „вътрешният човек”.

Целта на документа - колкото повече болнични досиета изписва един лекар към касата за интервенции на пациенти, толкова повече пари ще получи в края на месеца към заплатата си.

„Хора не получават пари към заплата за това, което се работи, а конкретно за такива избрани случаи и процедури, които да бъдат финансирани допълнително. Значи един човек може да седи в една операционна и да оперира 6 часа и това да е за сметка на заплатата му, а в съседната стая някой да напише един лист и да получи някакви допълнителни пари”.

Оборотен начин за източване на касата е чрез агравирането или така нареченото преувеличаване на клинични пътеки. От по-ниска клинична пътека пациентът преминава за лечение към по-висока.

„Пациентът идва с дадено заболяване, което отговаря на дадена диагноза, на тази пътека, която би трябвало да е 700 лева. Болният се приема и му се прави това, което трябва да се направи, но после при оформянето на документите се пишат неща, които реално не са правени, за да може съответно да се премине към друга пътека и да се вземат по-големи пари”, продължава със скандалните разкрития лекарят.

Пример - конкретен пациент е приет с диагноза скъсан менискус по 215 пътека, за която касата ще заплати 700 лева. Впоследствие в документите се оказва, че същият този пациент е с много по- сериозно заболяване – гонартроза. В този момент болният преминава за лечение към по- скъпоструващата 219 пътека на стойност 2050 лева. За подобно заболяване към болничното досие на пациента трябва задължително да бъде приложена рентгенова снимка, както й епикриза, подписана от лекаря, водил лечението. Такива обаче липсват. Тези документи са приети и одобрени от здравната каса, а парите са изплатени към "Пирогов".

„За мен здравната каса или не желае да види тези нарушения, или кадрите, с които разполага, просто не могат да свършат това нещо”, заключи източникът на bTV.

В писмо до медиите от „Пирогов” заподозряха здравното министерство в опит да дискредитира болницата чрез оклеветяване на ръководството и оспорване на добрата клинична практика. Причина станаха изнесените вчера от министър Десислава Атанасова данни от доклада за финансовата дисциплина в болницата. Ръководството й определя като недостойно публичното изнасяне на данни от доклада, преди той да бъде връчен на самия "Пирогов".

От Здравната каса първи реагираха на разкритията, излъчени тази сутрин в ефира на bTV, като казаха, че започват проверка на всички плащания към „Пирогов”.

Ръководството на болницата, в лицето на изпълнителния директор проф. Димитър Раденовски, отказа да коментира „анонимни твърдения”, въпреки че идват от негов колега, който познава системата отвътре и подкрепя думите си с документи.

Реакция обаче имаше от хора, които днес лекуваха или се лекуваха в „Пирогов” - за това и за предишните разкрития за финансови нарушения в болницата.

„Малко е шокираща тази новина,” коментира Светлана Александрова, а според Ненко Ненчев „устата на българина няма да спре да клюкарства, дори и насън”.

„Изненадах се... Ние влагаме голям труд, борим се и някой излиза и казва, че сме мошеници, не е коректно. Искам да ви кажа, че имаме пациентка в момента, чието лечение струва 10 хил. лв, а НЗОК плаща 700 лева, но за това никой не говори,” каза д-р Светослав Манев.

Една от констатациите на здравното министерство за финансовата дисциплина в „Пирогов” беше, че болницата е плащала за описване и подредба на книгите в библиотеката, заедно с това и за куриер, който да ги разнася по болничните стаи. Вече не е ясно дали библиотеката на „Пирогов” ще продължи да съществува.