На странна практика в ценообразуването на лекарствата за редки болести се натъкна майка на малко дете от Шумен. Момченцето боледува от астма и от една година е на поддържаща терапия с два медикамента. Всеки месец обаче майка му е принудена да плаща различна сума, за да му осигури лекарствата.

Всеки месец майката Стиляна Атанасова купува от аптеката предписаните й лекарства и всеки път е изненадана от различната стойност на доплащането. В началото обаче медикаментите били безплатни.

„В един момент, едното лекарство, когато отивам да го взема, това, което през 28 дни, се оказва, че аз за него трябва да заплатя 4 лева. Това на фона на 60 лева, колкото е реалната цена на самото лекарство не е много. Така минават два-три месеца, лекарството не се заплаща, пак е безплатно. Минават още 2-3 месеца, и ми искат 8 лева, двойно повече. Така, следващия път пак ми искат 8 лева и онзи ден пак отивам да си получа лекарството за детето и те искат 32 лева”, разказа Стиляна Атанасова.

За да се увери, че не я лъжат в аптеката, жената се обажда в Националната здравноосигурителна каса. В телефонен разговор й потвърждават, че на всеки 15 дни се променя цената за пациента. Как се стига до този абсурд проверихме в произволно избрана аптека. На 14 август цената на медикамента „Сингулер" е 61,12 лв., а пациентът да доплати 32,73 лева.

Произволно избираме друг период - първата половина на юни. Тогава касата плаща по-малко - 8,67 лева.

Два дни по-късно отново сме в аптека, за да видим в началото на новия период колко струва лекарството. Плащането от болния е 32,73 лева.

Каква е алтернативата за пациента. Медикаментът „Сингулер" има 4 аналога, но те са в таблетна форма, а не на прахчета. За дете до 6 години, например, какъвто е нашият случай, Сингулер може да се замени с Ефира или Монтелукаст пак 4 милиграма и тогава пациентът не доплаща. Има обаче една съществена подробност, че за малки деца винаги се предписва медикамент на прахче.

Излиза, че ако Стиляна Атанасова иска най-доброто лечение за своето дете, трябва винаги да доплаща независимо колко.

Потърсихме коментар от Здравната каса, откъдето ни обясниха, че те не определят нито цените на лекарствата, нито каква част от стойността им поема държавата. Това се прави от Комисията по цени и реимбурсиране към правителството.

В отговор на конкретния казус - от касата обясняват, че лекарството, което приема детето на Стилиана Атанасова, има аналог, който изцяло се поема от държавата. Не става ясно обаче защо всеки месец се променя сумата, която жената трябва да плаща и защо трябва да сменя лекарстото, ако това, което ползва е най-доброто за детето й.

Очаквайте и коментар от Министерството на здравеопазването в следващите издания на "Тази сутрин".