Изплащането на първите 650 милиона лева, които държавата дължи на пътните фирми, ще започне две седмици след гласуването в НС. Това е обещал премиерът на предствители на браншовата камара “Пътища” на среща днес, съобщи председстелят на камарата Стефан Чайков. Останалите дължини суми трябва да бъдат изплатени до 30 юни. Планираният за сряда протест се отменя, но строителните фирми остават в стачна готовност.
По време на разговорите бяха обсъдени проблемите в сектора и начините за тяхното решаване. Пред представителите на строителните фирми премиерът още веднъж акцентира, че правителството е в готовност да им разплати веднага над 600 млн. лева, но за целта е нужна санкция от Народното събрание.
Кирил Петков увери ръководството на Браншова камара „Пътища“, че останалите 50%, които се дължат на строителния бранш, ще бъдат платени след цялостна проверка и становища на експертни комисии.
Министър-председателят бе категоричен, че оценява усилията на строителите, но за да изпълни ангажиментите си към българските граждани, трябва да има увереност, че всички публични средства се харчат по прозрачен и законен начин.
„Получихме отговори, които на този етап изглеждат задоволителни, но все още са на фаза обещания, тъй като не е минала процедурата в Народното събрание. Има и последващи действия от страна на държавната администрация, така че да можем максимално бързо да си получим първите 650 млн., които са обещани“, заяви след срещата Стефан Чайков.
Той допълни, че са били коментирани конкретни срокове и процедури за изплащането и на останалите пари, които се дължат към 31 декември, както и по какъв начин ще продължат дейностите по ремонтите през тази година, евентуално нови поръчки и нови възлагания към пътно-строителните фирми.
„Сроковете са в съответствие със споразуменията, които сме подписали през миналата година, а именно до 30 юни да си получим всички пари. Получихме такова уверение, както получихме и уверение, че ще можем да поддържаме непрекъсната оперативна връзка, включително лично с премиера, така че ако нещо от това, което той пое като ангажимент не се случва по вина на някой друг, той да бъде информиран и да вземе съответните мерки“, отбеляза Стефан Чайков.
По думите му желанието на правителството е крайната проверка да бъде направена от антикорупционната комисия в парламента, но въз основа на технически доклади, подготвени от комисията, която вече работи почти 2 месеца и която трябва да приключи до 7 май.
„Когато антикорупционната комисия каже, че докладите на техническата комисия са изрядни и правителството може да извърши разплащане, за да няма съмнение дали някой не си е уредил по-ранно плащане, в много кратки срокове да се прегледат всички документи и плащането да мине анблок, така, както сега ще мине 50% плащане по равно за всички“.
Тъй като ние сме спокойни за това, което сме правили, се съгласихме с процедурата, която е предложена, допълни Чайков.
„В решението, което се надяваме днес да се гласува, има част, която касае удължаване на действащите споразумения, тъй като те всички изтичат на 30 юни, а там на всичко отгоре е казано, че обектите трябва да се свършат до 30 май, което всички сте наясно, че не е възможно, при положение, че не са започнати до този момент.
Така че в процеса на удължаване на споразумението ще изчистим всички технически детайли вече на ниво Пътна администрация, за да се отпуши процесът по подобряване на пътната инфраструктура, включително, проекторешението на Народното събрание предвижда възлагане по старите договори на нови участъци за ремонт, които са предвидени в бюджета на агенцията“, отбеляза Стефан Чайков.
Протестите на пътните строители коментира и президентът Румен Радев.
"Държавата трябва да бъде пример за изрядност в плащанията, но и образец при сключването на договори, именно сключените договори в строителството разклатиха силно доверието в целесъобразността на тези договори по отношение на качество, цена, обем дейности. Трябва спешно да се намери решение, но да се спазват тези принципи“, каза Румен Радев.