По-малко от месец остава до масовата ваксинация срещу COVID-19- очаква се тя да започне през март. Списъците с желаещи да се имунизират набъбват, отчитат личните лекари.
В 24 поликлиника в столицата вече има ваксинационен пункт, където през март екипи от лекар и медицинска сестра ще ваксинират хората, заявили желание за имунизация. Това е един 318 такива пункта, които със заповед на здравния министър ще бъдат открити в цялата страна.
Теменужка Колчева очаква с нетърпение ваксината
Вече е предприела първата стъпка – да се обади на личния си лекар, че иска имунизация. „Оттам насетне ще чакам обаждане, че съм включена в списъка, и точно кога ще дойде и моя ред за ваксина“, казва тя.
Гражданите ще имат право да избират къде да се ваксинират – в подобен пункт като този или в кабинета на личния лекар.
- След като пациентът се е обадил на личния си лекар, джи пи то го вписва в списъка с желаещи.
- Този списък се предава на съответното РЗИ.
- Когато лекарят получи обратна информация от РЗИ за броя и датата на доставка на ваксините,
- Той се обажда обратно на пациента с предложение за дата за поставяне на първата доза.
Около 4 000 лични лекари вече са заети с процеса. Д-р Валентин Янев прогнозира проблеми.
„Хората, които би трябвало да ваксинирам тук, се очертава да са доста много. И като добавим обстоятелството, че трябва да ги ваксинирам два пъти – с първа и втора доза – считам, че това неминуемо ще доведе до нарушение на работата ми като общопрактикуващ лекар. Ще пострадат другите ми пациенти“, смята той.
Ако листата на чакащите при личния лекар е твърде дълга, имаме и друга възможност– ваксинационния пункт. Това обаче ражда нови въпроси заради липса на ясно разписан протокол за действие.
„Може пациенти, записани при мен, да решат да се ваксинират в някои от тези центрове. И получените при мен ваксини може да останат неупотребени – трябва да търся други хора. Т.е. има липса на принципност“, смята д-р Янев.
Според доц. Любомир Киров от Сдружението на общопрактикуващите лекари (НСОПЛ), има обещания и изявления, че лекарите ще бъдат улеснени с доставки и логистика. „Трябва да го видим добре разписано и по какъв начин това ще става“, отбелязва той.
Във ваксинационния пункт в 24 ДКЦ-София са готови да започнат.
„Два екипа ще бъдат сформирани, за да започне тази фаза на имунизация. Мисля, че около 50-60 човека на ден биха могли да минат през кабинета“, обяснява д-р Силвия Лазарова.
До края на месеца ще е готов и електронен регистър, през който да се запишем за имунизация в пункт.