Изборите в България бяха добре подготвени и прозрачно проведени. Това каза пред медиите Олексий Гончаренко, водач на делегацията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), която бе в у нас, за да наблюдава вота „2 в 1“.

В позицията на делегацията се посочва, че вотът в България са били свободни и конкурентни, предлагайки на гласоподавателите плуралистичен набор от възможности за избор.

Гончаренко обаче отбеляза като голям проблем ниската избирателна активност и умората на избирателите от няколко поредни избора. По думите му това е сигнал за недоверие на обществото към политическите представители. Той допълни, че ниската избирателна активност показва и липса на надежда у хората и на това трябва да се обърне внимание.

„Не мога да си спомня друга европейска страна с толкова слабо участие в националните парламентарни избори“, отбеляза Гончаренко.

Той коментира и голямата разлика в резултатите между машинния вот и този с хартиена бюлетина. „Те са като две различни гласувания, все едно две различни общества са гласували. Стряскащо е“, посочи Гончаренко.

„Резултатите от двата вида вот са напълно различни. Мисля, че би било интересно да се преброи и да се види как би изглеждал съставът на парламента при само машинно гласува и при гласуване само с хартиена бюлетина“, смята той. Според него резултатът ще конфигурира два абсолютно различни парламента.

Представителят на ПАСЕ отбеляза някои „дребни проблеми“ във връзка с изборния процес – късното отваряне на някои избирателни секции и проблемите с машинното гласуване. Но от думите му става ясно, че това не е повлияло на резултата от вота.

Също така посочи, че има един проблем, на който трябва да се обърне внимание – въпреки че се сгъва, бюлетината от машинното гласуване не осигурява тайната на вота и може да се види, за кого е дал гласа си даден избирател.

Мисията на ПАСЕ препоръчва да се работи върху техническата страна на използването на машини за гласуване, защото са забелязали някои ненужни стъпки в процеса. „Нужно е опростяване на процедурата“, посочи още Гончаренко.

„Това, което ни притеснява, е практиката за купуване на гласове и нейното влияние върху избирателите на различни нива. Проблемът с евентуалното купуване на гласове беше потвърден и от служебния министър на вътрешните работи по време на нашата среща. Надяваме се българското правителство и общество да намерят начини да го намалят в бъдеще, защото това определено е заплаха“, коментира водачът на мисията на ПАСЕ у нас.

Гончаренко подчерта също така, че мисията на ПАСЕ иска да обърне внимание на българските власти върху гарантирането на свободата на медиите.