Първа чернодробна трансплантация за 2024 г. беше извършена от специалисти във Военномедицинска академия (ВМА). Тя е 99-ата от началото на трансплантационната програма в лечебното заведение.

Донорът и реципиентът са мъже, съответно на 73 и 53 години, уточняват от Военномедицинска академия.

Интервенцията е продължила около шест часа, което е стандартното време за такъв тип операции. „В момента пациентът се намира в стабилно състояние“, коментира проф. Никола Владов, ръководител на трансплантационния екип на ВМА.

До трансплантацията се стигна след донорска ситуация в МБАЛ-Силистра. В ранната сутрин на 30 януари екип, ръководен от проф. Ивелин Такоров, беше транспортиран със самолет C-27J Spartan от състава на XVI авиационна база на Военновъздушните сили до варненската УМБАЛ „Св. Марина”. Там е извършена експлантацията.

Ръководството на ВМА изказва своята изключителна благодарност към близките на донорите, които въпреки трудния за тях момент, са разрешили експлантацията на органите.

„Благодарим на екипажа на Военновъздушните сили и на колегите от двете лечебни заведения в Силистра и Варна за добрата организация при осъществяване на експлантационния процес“, казват още от лечебното заведение.

Във ВМА е трансплантиран черен дроб на 53-годишен пациент. Операцията продължава 8 часа. Това е 99-ата трансплантация на проф. Никола Владов.

„Тази трансплантация е по-особена, защото имаше особена логистика. Беше особено трудна, свързана с кръвозагуба. В момента е все още приспан, но е в стабилно състояние“, обясни проф. Никола Владов.

„Искам още веднъж да благодаря на семейството за благородството, което проявиха и са дали шанс на трима души. Дай боже да живеят дълго време“, каза д-р Радослав Неделчев, началник на ОАИЛ в УМБАЛ Силистра.

По-късно през деня стана ясно, че двата бъбрека на донора от Силистра също са били трансплантирани на пациенти в Александровска болница. Единият реципиент е на 43 г. от гр. Пазарджик (на хемодиализнодиализно лечение от 13 години), а другият - на 44 г. от Плевенска област (на диализно лечение от две години и половина). 

Пациентите остават под лекарско наблюдение.