Последни новини

Дмитрий Медведев: Може да са необходими превантивни удари срещу Запада

Дмитрий Медведев: Може да са необходими превантивни удари срещу Запада

Жертвите на проливните дъждове в Южна Корея вече са две, евакуирани са над 1000 души

Жертвите на проливните дъждове в Южна Корея вече са две, евакуирани са над 1000 души

Явор Божанков и Цончо Ганев сключиха примирие, спират физическата разправа в Народното събрание

Американските сенатори одобриха федералните съкращения на Мъск в размер на 9 милиарда долара

Сирийският президент обвини Израел, че се опитва да въвлече Сирия във война

Започва бързото прехвърляне на системи за ПВО „Пейтриът“ към Киев

50 загинали и ранени при пожар в търговски център в Ирак (ВИДЕО)

Инфлацията удари и фалшивите пари: Хванаха рекордно количество фалшиви банкноти от 100 лева

Украински удар с дрон уби един човек и рани четирима в Русия

„Драгалевци стана Венеция“: След асфалтирането шахтите са запушени, а водата се излизва в дворовете

Парламентът прие на първо четене по-тежки наказания при насилие и жестокост към животни

Приети са промени и в наказанията при пътнотранспортни произшествия след употреба на алкохол и наркотични вещества

Снимка: Getty Images

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  14:15 ч. 26.06.2025 г.

Народното събрание прие на първо четене промени в Наказателния кодекс, включително предложенията за увеличение на наказанията за насилие над животни.

Законопроектът е на „БСП-Обединена левица“ и цели защита на живота и здравето на животните чрез завишаване на глобите и максималните наказания и създаване на долни граници за подобни престъпления.

Предлага се удвояване на наказанията и присъдите при особено тежки случаи на насилие и жестокост към животни, като този в Перник - от 5 на 10 години затвор за подобни деяния.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Предвижда се увеличаване на глобите при същите обстоятелства от 10 хил. на 25 хил. лв., както и въвеждане на допълнителни санкции за записване, разпространяване и продажба на кадри с насилие над животни.

„Всички си спомняме случая в Перник, където двама български граждани са убивали и изтезавали животни. Причинените зверства са били записвани, а видеоматериалите - продавани за пари на други извратени хора от България, Европа и света. Историята показва, че подобни психически увреждания доста често прерастват в насилие над хора. Не можем да толерираме никакви форми на насилие - нито над животни, нито над хора. Точно заради това трябва да реагираме адекватно, строго и убедително. Нека заедно сложим край на насилието в България“, заяви от парламентарната трибуна народният представител от БСП-ОЛ Габриел Вълков, който е и вносител на законодателните промени.

В днешния ден парламентът прие на първо четене 11 от общо 18 законопроекта за промени в Наказателния кодекс. Измененията са свързани освен с престъпленията срещу животни и с наказанията при пътнотранспортни произшествия след употреба на алкохол и наркотични вещества.

Четири от одобрените законопроекти са с вносител Министерския съвет, останалите са внесени от народни представители от различни парламентарни групи.

В хода на дебатите депутати изразиха мнение, че не трябва отново и отново да се променя Наказателният кодекс, а да се изработи изцяло нов. При обсъждането на законопроектите в пленарната зала беше министърът на правосъдието Георги Георгиев.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK 

 

Най-четени
Най-нови