Паник бутони в джоба на всеки дежурен лекар, камери за видеонаблюдение и затягане на пропускателния режим в УМБАЛСМ „Пирогов”. Това са част от мерките, които взима най-голямата спешна болница срещу агресивните пациенти. Те бяха уточнени на среща между представители на МВР и лечебното заведение.

"До всеки лекар не можем да сложим полицай, не е и редно да го правим. Не знам дали и обществото би приело да го направим", коментира главният комисар на МВР Георги Костов.

Инцидентът, довел до нуждата от тези мерки, се разигра на 11 септември. Тогава 32-годишният Младен Миладинов нападна с юмруци д-р Тома Попов, а медицинска сестра е със счупен нос. Лекарите излязоха на спонтанен протест пред сградата на лечебното заведение.

Проф. Стоян Миланов, директор на "Пирогов", посочи, че една от бъдещите мерки за предотвратяване на подобни инциденти е да се раздели потока пациенти на планови и спешни и да се открие нов вход.

Новият вход в "Пирогов" вече се строи и трябва да отвори врати съвсем скоро.  Болницата затяга контрола и с по-строг пропускателен режим.

С паник-бутон обаче ще бъде снабден всеки дежурен лекар. Така би трябвало комуникацията между болницата и органите на реда да е по-бърза. Засега охраната остава непроменена. Обмислят се и възможности за видеонаблюдение в болницата, които обаче ще трябва да бъдат съобразени с изискването за лекарска тайна.

За паник бутон в линейки на столичната спешна помощ се говори вече втора година. Проектът обаче буксува. Все пак нападенията над медиците са намалели, след като полицията започна да ескортира екипите в рисковите квартали.

"Ние имаме директна връзка с полицията, в момента, в който усетим заплаха, се обаждаме", каза д-р Бистра Димитрова, завеждащ смяна в ЦСМП-София.

Според д-р Красимир Йорданов, който беше жестоко пребит преди четири години, насилието над лекари няма да престане, докато правосъдната система не започне да прилага законите.

"Закон има, но не се прилага. Търсят се вратички, а не се прилага цялата му строгост. Затова те остават безнаказани, което им дава свобода на действие", смята той.

"Въпросът е, че институциите трябва да реагират с достатъчна твърдост и бързина, за да стане ясно на цялото общество, че ако пиеш и биеш, след това влизаш 5 години в затвора", каза и здравният министър Петър Москов.

Междувременно стана ясно, че състоянието на пострадалата при нападението в неделя медицинска сестра се подобрява. Предстои й операция на носа.