Пълен хаос в лечението на психичноболните у нас - липса на координация, правила и реална държавна политика. За това предупредиха психиатри и пациентки организации.

Регистърът за психичноболните все още се изготвя и държавата не знае с какъв успех се лекуват пациентите и какво е тяхното състояние.

Психиатричната болница в Нови Искър има нужда от спешен ремонт. Освен това, обаче, държавата не знае колко пациенти се лекуват в нея и в какво състояние излизат. За абдикация на държавата и хаос при лечението алармираха лекари.

Най-тежкото психично заболяване се появява в живота на Цонка Попова внезапно преди 12 години. Тогава 18-годишният й син започва да се държи необичайно. Както повечето родители, тя не допуска здравословен проблем.

„Ние мислим, че е нещо различно. Нещо свързано с възрастта, с тийнейджърите, дори някои от нас мислят, че причината може да е секта, наркотици, правим проучвания и накрая стигаме до психиатъра”, казва жената.

Оттогава младият мъж често е пациент на психиатричната болница в Нови Искър. Там хората нямат лица, нямат идентичност, нямат мнение. Гласът им е силен, но рядко е чут. Единствената категория пациенти, освен децата, които не могат да защитават интересите си сами.

Директорът на болницата разказва, че хаосът в системата е голям. Няма правила за работа, няма координация между институциите, дори и между болниците. Няма ясни принципи кога пациентите да се изпращат в психиатрично отделение на многопрофилна болница, клиника на университетска болница, център за психично здраве или психиатрично лечебно заведение. Стига се и до абсурди, при които психиатричната болница трябва да плаща по 50 лева на час на иначе безплатната Спешна помощ, ако техен пациент се влоши.

„Виждаме ги много повече по улицата, отколкото преди, защото грижата не е добра. Имам усещането, че в нашата система всяко колело се движи само за себе си”, коментира д-р Цветеслава Гълъбова, дир. на Държавна психиатрична болница "Св. Иван Рилски".

Всяка година през болниците преминават около 50 хиляди случая. Това обаче не означава със сигурност, че съвпада с броя на пациентите. Не се знае колко от тях са били настанявани в лечебните заведения повече от веднъж и защо.

Освен от лекарите, болните търсят помощ и от Бога в манастира Св. Иван Рилски, който се намира в двора на лечебното заведение. Надяват се на подкрепа и от държавата. От Здравното министерство коментират, че са запознати с проблемите на психичноболните и работят за тяхното решение.