Ще отпусне ли държавата пари за пръскане на овошките? Производители от Добруджа настояват правителството да има ясна визия за подпомагане на сектора, защото през последните пет години овощните градини у нас са намалели с 30 хиляди декара.
Овощната градина на Анко Тодоров е 110 декара и в нея има праскови, ябълки и сини сливи. И тъй като тази зима е необичайно топла, пръскането на овощките трябва да започне до дни.
„Принципът на пръскане не значи кога министерството на нас ще ни отпусне парите. Ние имаме един главен агроном горе, който ни казва - тази пролет е по-топла и трябва да се почне с 20 дена по-рано да се пръска”, обяснява овощарят от Добричко.
Тодоров е притеснен и от това, че все още не е ясно дали държавата ще ги подпомогне за обработката на дръвчетата.
„Няма яснота нито кога ще се отпуснат, нито какви препарати ще покриват, нито дали можем да пръскаме. А след това да се окаже, че сме предплатили или пък сме избрали неправилния препарат”, допълва мъжът.
От областната дирекция на фонд „Земеделие” в Добрич казаха за bTV, че все още няма решение за подпомагане на овощарите. Според производителите пък държавата е длъжник на бранша и настояват за спешни мерки, за да не изчезнат напълно родните плодове от пазара. Едно от исканията им е по време на беритба например е да могат да наемат работници почасово.
„Не можем както е по сега действащото законодателство 200 души да ги назначим и след три дена да не съм сигурна дали ще мога да ги ползвам. Вместо тия пари, които ги изплащаме, да отидат в осигурителния институт на база на заработеното време, ние ги даваме във вид на данък печалба и държавата с тоя данък печалба плаща помощи на същите тия работници, на които ние сме платили”, пояснява Димитричка Търпанова - член на Добруджанския овощарски съюз.
Писмо с исканията на овощарите вече е изпратено до премиера и министъра на земеделието.