Ситуацията с наводненото карловско село Дъбене е овладяна през нощта, увери кметът Вълко Шойлеков. Пострадали няма. Започна отводняването на къщите и работата по пускане на електрозахранването, което беше спряно от съображения за сигурност. До момента са отводнени 50 къщи.

От следобед отново започна да вали, но засега няма опасност от ново наводнение. В селото са и кметът на Дъбене и кметът на община Карлово. Оказа се, че коритото на прелялата река Мъртвица не е почиствано през последните 20 години. Трагедия като тази в Бисер се размина, защото приливната вълна е била по-малка, а и дъждът е паднал към 16:30 часа, когато животните са били на паша. В селото са се изсипали над 100 литра на квадрат.

По думите на кмета на Дъбене Вълко Шойлеков, каналите не са почистени заради липса на средства. За целта били нужни половин милион лева. Областният управител на Пловдив Здравко Димитров е дал предписание за почистване на реката миналата есен.

В детската градина в Дъбене е осигурена бутилирана вода и необходимите препарати за дезинфекция. Здравните инспектори са проверили и условията, при които децата се хранят. Те са разпоредили съдовете за храна да бъдат транспортирани и обработвани в кухнята-майка в град Карлово. На децата са осигурени прибори за еднократно хранене. С цел недопускане на епидемии, на кмета на населеното място и на общопрактикуващия лекар са връчени предписания. Екип на РЗИ-Пловдив е на разположение на местните власти за оказване на всякаква необходима помощ по съблюдаване на здравните изисквания.

Ресорният еврокомисар Кристалина Георгиева, която е на посещение в България съобщи, че в момента в Евросъюза се разработва ново законодателство по подготовката, превенцията и реакцията на бедствия в Европа, което ще задължи страните-членки да имат рискови профили, тоест да познават опасностите в своята територия и да бъдат подготвени за тях.

Двама министри - на вътрешните работи Цветан Цветанов и на земеделието Мирослав Найденов, пристигнаха в Дъбене, за да огледат щетите от наводнението.

След като бе запознат със случилото се и нанесените на селото поражения, Цветанов обяви, че максимално ще бъдат обезщетени пострадалите. Според вицепремиера наводнението е било причинено от придошла скатна вода от масивите, тъй като селото е разположено между Стара планина и Средна гора и в ниската част се събира водата.

Нейденов от своя страна заяви, че обезщетенията за удавените животни, които са едва 5-6, ще бъдат изплатени до дни. По думите на министъра в карловското село, където се намират и представители от Областна дирекция „Земеделие” и ветеринарната служба, предстои дезинфекция на питейната вода, събиране на удавените животни и извозване до екарисаж.

Министерството на земеделието има готовност да помогне с минерална вода и хранителни продукти за пострадалите жители от Дъбене, каза още Мирослав Найденов. Според него бедствието в селото се преекспонира, като се създава психоза за скъсани язовирни стени. Той предложи да се продължи започнатото преди време изграждане на канализация в населеното място, за да се реши трайно проблемът с възможни бъдещи наводнения.

Пред двамата министри кметът на община Карлово Емил Кабаиванов отново подчерта, че и двата язовира, които се намират край Дъбене и могат да го залеят, не са преливали и няма проблеми със стените.

Междувременно комисия започна да описва щетите от наводнението, така че хората да могат да получат обезщетение.

Извънредна работа се отвори и на БДЖ. Преустановено е движението на всички влакове в междугарието Карлово-Баня поради отнесена баластова призма на железния път, съобщиха от дружеството. Вследствие на силните дъждове е влошен участък от релсовия път с дължина от около 400 м. Пътниците се трансбордират с автобуси.

Общо десет души, между които и две малки деца, бяха евакуирани снощи, след като невиждан от години порой се изсипа над селото. Над 50 къщи потънаха във вода, а десетки жители се оказаха в капан.

Багери не успяха да изведат хората от наводнените домове, затова се наложи евакуирането им да стане с водолази и със спасителни лодки. Кметът е категоричен, че причината за наводнението в селото е проливният дъжд, а не преливане на язовир „Сопот".

Снимка: Аз, репортерът
Снимка: Аз, репортерът

Наводнените къщи са в югозападната част на селото. Най-тежко засегнати са ромската махала на Дъбене и посевите, намиращи се на северозапад от селото. Там вчера са паднали около 104 литра дъжд на квадратен метър.

Хората коментираха, че цяла нощ не са мигнали – занимавали се предимно с отводняване на домовете си в опит да спасят покъщнината – мебели и електроуреди. Тревожат се и за селскостопанските животни, които заради водната стихия се разпръснали в различни части на селото.

„В сълзи ми мина нощта, не знаем къде ни е добитъкът. Избата е пълна с вода, къщата... всичко. Дворът е съсипан, плочките са се надигнали. Друг път такова нещо не се е случвало, 43 години живея тук”, сподели една от потърпевшите.

Според жителите на Дъбене причината за невижданото в селото бедствие е придошлата от поройния дъжд река, чието корито от години не било почиствано.

Според кмета на селото последното почистване на реката е правено преди десетина години и то не е било цялостно. "Тогава също се получи прииждане на водите. Оттогава поради липса на средства, коритото не е било чистено. За това вина носи общината, която не е отпуснала на кметство Дъбене средства. Все пак искам да кажа, че дори и да беше идеално почистена реката, къщите пак щяха да са заляти, но в по-малка степен", заяви Шойлеков.

Снимки и кадри от вчерашния порой изпратиха зрители на bTV в рубриката "Аз, репортерът".