От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и няма да има изключения за лекари и зъболекари, които да продължат да изписват лечение по този начин. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.
По думите му стана ясно, че е-рецептите повече няма да бъдат отлагани във времето. Системата била тествана и работела офлайн.
„Лекарите вече имат възможност да предписват електронни рецепти през мобилното приложение eRx дори и да няма интернет свързаност. Новата функционалност, която беше разработена от „Информационно обслужване“, облекчава значително медицинските лица и пациентите при домашни посещения и спешни случаи, особено в трудно достъпните райони. При офлайн режим електронната рецепта се запазва локално на мобилното устройство на медицинския специалист и когато връзката с интернет бъде възстановена, тя се изпраща към НЗИС“, обясняват от „Информационно обслужване“.
От там уточняват също така, че изписаната рецепта веднага попада в електронното здравно досие на пациента и може да бъде изпълнена от всяка една аптека, което спестява огромно време и разходи на лекарите и гражданите.
„Чрез еRx лекарите могат да изпишат електронна рецепта по всяко едно време и от всяка една точка, без да е необходим достъп до компютър с медицински софтуер. Новата версия на мобилното приложение включва също така и подобрения в интерфейса, свързани с данни за пациента, предписани лекарства и инструкции за прием на предписаните медикаменти и други“, съобщават още от „Информационно обслужване“.
Възможността за предписване на антибиотици и на хартия беше временно възстановена в средата на декември, след като в продължение на два месеца пациенти се оплакваха от неизпълнени в аптеката рецепти заради софтуерни проблеми или липса на посочения в електронната рецепта медикамент.
Тогава и лекари, и зъболекари сигнализираха за затруднения в изписването на електронна рецепта, а спешните медици обявиха, че не разполагат с електронен подпис, нито с компютри в линейките, което означава, че не могат да изпишат лечение на пациентите си.
Малко преди Коледа зам.-министър Илко Гетов обясни, че е възможно след 1 април да има изключения, в които антибиотик да се изписва на хартия – например за лекари пенсионери. Днес стана ясно обаче, че изключения повече няма да има.
При офлайн режим рецептата ще се запазва в мобилното устройство и когато се възстанови връзката с интернет, тя ще се изпраща към здравната информационна система, уточни и зам.-министър Илко Гетов.
Миналата година от Лекарския съюз обявиха, че хартиената рецепта трябва да се запази като вариант, докато поне 70% от рецептите започнат да се изписват електронно.