Протестите в ОЦК-Кърджали продължават и днес. Металурзите блокираха пътя между Хасково и Кърджали от 9.30 до 10.30 часа. За едночасовото спиране на движението по пътното платно пред завода те получиха разрешение от кмета на града Хасан Азис, който поведе шествието от протестиращи работници, носейки българския трибагреник. Той обясни, че така изказва своята съпричастност в защита на работниците.

Оказа се обаче, че от гледна точка на полицията кметската заповед за протеста не е редовна, защото липсва думата "разрешавам".

"Аз мисля, че полицията трябва да съблюдава реда, а не да се оглежда за печатни грешки и за липсващи думи", коментира Хасан Азис.

Очаква се и премиерът Бойко Борисов да отиде при протестиращите, придружаван от земеделския министър Мирослав Найденов.

В тази връзка лидерът на КТ „Подкрепа” в ОЦК Анни Георгиев заяви, че се чака развръзката на проблема, защото положението е станало нетърпимо.

"Всички са гладни зад мен, всяко семейство чака да си вземе своето. На първо място чакаме добрата развръзка от г-н Борисов. Той, където отиде, нещата се оправят. Не дойде ли – няма оправия", каза Георгиев.

И Тотю Младенов сред металурзите

Оловно-цинковият комбинат в Кърджали е воден към очевиден фалит - това е една от версиите, по които работят прокуратурата и полицията, след като бяха сезирани. Това каза по-рано за „Тази сутрин” социалният министър Тотю Младенов, който от вчера се намира при протестиращите работници от предприятието.

„Трябва да свършим доста работа с двата синдиката, ще имаме много разговори, към които днес се присъединява и премиерът Борисов” каза още Младенов. По думите му ще бъдат подадени искове от името на работници за изплащането на заплатите им, заедно с лихвите, които се дължат за съответните периоди. Това ще стане след намеса на съдия изпълнител, който предстои да блокира сметки и имоти на концесионера на предприятието Валентин Захариев.

Социалният министър добави, че освен за трудови възнаграждения, ОЦК-Кърджали дължи пари още на ВиК, общината, „Язовири и каскади”, фирми-доставчици и фирми-подизпълнители.

„При такива задължения собственикът е длъжен да ги обяви в съда. Той обаче не го е направил и това дава основание да му бъде потърсена наказателна отговорност”, поясни Тотю Младенов и увери, че Валентин Захариев не се ползва с протекции от страна на властта. „Никой никого не пази! Виждате, че действаме безкомпромисно. На всички фирми на този собственик ще има данъчни ревизии”, каза министърът.

Не действам по "пожарникарски"

Младенов отрече да действа по „пожарникарски” начин като се появява спешно на място като Кърджали, където социалното напрежение е ескалирало. Той призна, че има нужда от принципна промяна в законодателството, а не от „работа на парче”, но посочи, че в случая прокуратурата трябва да си бъде на мястото.

„Преди две години изпратих 72 фирми на прокуратурата, а само в 4-5 районни прокуратури се намесиха и хората си получиха заплатите. Другите не пожелаха да реагират. За ОЦК-Кърджали още ноември 2010 г. са подадени сигнали за системно нарушаване на трудовото законодателство, но пак нищо не е направено”, упрекна социалният министър. И поясни, че ведомството му постоянно проверява рискови предприятия по списъци от НАП. В момента на такава проверка били подложени около 500 фирми в цялата страна – заради неплатени заплати и осигуровки, реален работен ден на 8 часа, а по документи - на 4. 

Снимка: Архив БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Младенов не се съгласи с думите на колегата си Делян Добрев, който каза, че не било редно и изгодно от икономическа гледна точка да се плати на работниците преди кредиторите.

„Хората са на четвърто място в списъка на тези, които трябва да получат парите си. Но тези пари почти никога не стигат до работниците по този ред, това нормално ли е? Затова съм говорил с колегите от правосъдното министерство и мисля, че засега няма проблеми по този въпрос”, коментира министърът на труда и социалната политика.

Той заяви още, че ОЦК-Кърджали трябва да попадне в сериозни ръце, да има сериозни инвестиции в бъдещето му. Младенов призова работниците да се откажат от протестите и блокирането на пътища. Те обаче бяха категорични, че блокада на пътя ще има, както и че няма да работят повече за Захариев, дори и да си получат заплатите.

В понеделник работници от комбината за цветни метали, които с месеци са без заплати, обявиха гражданско неподчинение. Прокуратурата пък започна проверки на бизнесмена Валентин Захариев заради лошото финансово състояние на предприятията му.

Стана ясно, че задълженията на ОЦК-Кърджали само към банките са над 100 млн. лева. От началото на годината цената на оловото и цинка се срина с една четвърт, твърдят анализатори, които следят лондонската борса и публичните компании като предприятието в Кърджали.