Недостиг на инсулин за диабетиците у нас – отново. В областите Варна, Габрово, София-град, Видин и Разград дефицитът е най-отчетлив. Това казаха за bTV от здравното министерство.
По данни на пациентски организации дефицитът е от близо година. За проблема със забавяне на доставките или липса на инсулин потвърдиха и от Министерството на здравеопазването.
И тук идват различните интерпретации на проблема – според собствениците на аптеките дистрибуторите умишлено задържат количества, за да бъдат изнесени, когато забраната за износ падне след три дни. А според дистрибуторите не паралелният износ е причината за проблема, а по-скоро лошата организация от страна на здравните власти.
От 45 години всеки ден животът на Петър Велчев зависи от инсулина. Но от шест месеца казва, че го намира все по-трудно. „Аз от миналата седмица ходя по аптеките и си го търся. Повече от пет са, не съм ги броил, но към пет аптеки съм обиколил. Просто казват, че го няма в склада“, твърди мъжът.
Тревожи се, че когато забраната за износ на инсулин отпадне, ситуацията ще се влоши. „Ние ще трябва да тръгнем на медицински туризъм, за да се снабдяваме с инсулин“, категоричен е Петър Велчев.
Асоциацията на собствениците на аптеки и дистрибуторите са на различни позиции за причините за дефицита. „Според контролните органи има добра наличности в складовете в момента. Над 60 000 опаковки мисля, че има в складовете в момента, но ги няма в аптеките и това е доста показателно“, обяснява Николай Костов.
Над 90% от тези опаковки се намират в складовете на производителя, а не в складовете на търговците на едро, поради което не могат да стигнат до аптеките, казват дистрибуторите, като цитират данни на Агенцията по лекарствата.
„Непрекъснато се проверяват складовете, постоянно текат проверки във всички наши членове. И няма такова понятие „задържане на стока“ и „задържане на лекарствени продукти“, твърди Боряна Маринкова, директор на Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства.
„Непрекъснато си прехвърлят топката – това е един омагьосан кръг, в който се въртим. Всеки казва, че той е в правилната позиция, а къде е всъщност инсулинът“, пита риторично Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата с диабет.
От здравното министерство ни предоставиха резултати от анализ в над 350 аптеки. Според него има забавяне или отказ за доставка на три търговски марки инсулин в 2/3 от всички области в страната. При други пет марки недостигът е в една трета от областите.
У нас от медикамента зависят 80 000 деца и възрастни.