15 отнети превозни средства заради употреба на алкохол или наркотици само в София. Това показва справката на bTV. Става въпрос за 12 автомобила, един мотoциклет и три АТВ-ета.

На този фон от МВР подчертават - мерките вече дават резултат. Седмицата преди влизането в сила на текстовете, които предвиждат отнемане на автомобила при алкохол над 1,2 промила или положителен тест за наркотици - нарушителите са 130.

Първата седмица се наблюдава намаляване, а при предходната борят на засечените пияни и дрогирани в София намалява близо три пъти.

Отнемането на автомобили по новите правила е възможно да се окаже незаконно.

Депутати от "Продължаваме промяната" припомниха: конфискуване на превозното средство е разрешено само след решение на съда.

Юристите на „Продължаваме промяната“ проведоха среща с ръководството на МВР, за да разберат защо новите текстове се прилагат превратно.

„Ние единственото, което в момента променихме, е възможността със съдебното решение или задължението в някои текстове съда да конфискува автомобила, никъде не сме записали, че този автомобил временно се отнема до произнасяне на съда“, коментира Стою Стоев - председател на комисията по правни въпроси в парламента. 

Незаконно ли е временното отнемане при алкохол над 1,2 промила и положителен тест за наркотици?

„Отнемане може да постанови единствено и само съдът“, казва адв. Силвия Петкова 

Адвокатите от наказателното право посочват - ако автомобила е отнет доброволно, към този момент няма какво да се направи.

„Ако обаче са отнети с протокол за оглед или за изземане на веществено доказателство, претърсване и изземване - то със сигурност ще трябва да се иска от наблюдаващия прокурор да освободи вещественото доказателство“, коментира адвокат Петкова.

„Продължаваме промяната" ще настояват и за среща с прокуратурата. До края на седмицата полицаите в цялата страна ще получат указания как да действат по новите правила. Управляващите не изключиха и възможността за отлагане на промените.

„Част от проблемите могат и ние ще положим усилие да ги решим на ниво подзаконова база, но и законът се нуждае от промяна, защото той не дава яснота, когато двама съпрузи имат автомобил - отнема ли се или се отнема неговата левова равностойност“, коментира Явор Божанков - депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България".

В късния следобед управляващите обвиха, че обмислят още мерки: нарушителите да бъдат уведомявани за глоби със SMS или по имейл.