Отменянето на спорната наредба за млечните продукти от страна на Върховния административен съд (ВАС) е крачка назад по отношение на качеството. Около това мнение се обединиха в ефира на bTV проф. Донка Байкова от Факултета по обществено здраве в Медицинския университет и д-р Райна Иванова от Агенцията по безопасност на храните.

Отменената вчера наредба задължаваше млекопреработвателните предприятия да изберат, какво да произвеждат - или само млечни или само имитиращи продукти.

„Продуктите, в които има немлечни мазнини, вече могат да се казват сирене, мляко, кашкавал", обясни Иванова. Има обаче изискване, че трябва да бъде опоменато на етикета дали в конкретния продукт са вложени немлечни мазнини.

"Ако е само натуралното палмово масло, вкарано като съставка, няма противоречие със здравословността", допълни Байкова. Тя обаче уточни, че 50-процвентовата течна фаза на палмовото масло е втвърдена, за да наподобява сиренето и кашкавала, а това повишава холестерола и вреди на здравето.

С ирония Байкова предложи да се създаде марка млечни продукти "Палма", за да са наясно хората какво купуват. "Когато си купувам сирене от тенекия или пита кашкавал, трябва да ида зад щанда, за да видя състава. Това е заблуда на клиента, вървим към влошаване на качеството", категорична бе тя. От Агенцията по безопасност на храните заявиха, че ще контролират етикирането на храните.

Райна Иванова добави още, че у нас за 2012 г. са заклани около 147 коня. От 100 проби 12 са били положителни. Конско е открито в колбаси и кайми. То категорично не вреди на здравето, но е значително по-евтино от телешкото и заблуждава потребителя.