Продължение след откритието за първите следи от Хомо сапиенс в Европа в пещерата „Бачо Киро". Български изследователи, заедно с колегите си от германския институт „Макс Планк" търсят отговор защо неговите гени продължават само в Азия и Америка.

Снимка: btvnovinite.bg

За откритието - зъб и кости, които принадлежат на 4 или 5 индивиди, този четвъртък ще излязат две статии в списание „Нейчър“. Българка е свързващото звено между колегите си от Националния археологически институт с музей при БАН и „Макс Планк“. 

Снимка: btvnovinite.bg

„Две от костите и зъбът може би принадлежат на един и същи човек. Имат връзка по майчина линия. Засяга пряко еволюцията от нашия вид и техните връзки с други видове Хомо, които съществували по това време преди 45 хил години и които са си  взаимодействали“, разказва Ценка Цанова, изследовател в института „Макс Планк“.

Нашите предци са живели в студени зими, търсели са укрития в пещерите.

Снимка: btvnovinite.bg

„Това са групи от първите модерни хора, групи ловци и събирачи, те пристигат в Европа най-вероятно от Близкия изток, по данни от материалната им култура, нямаме генетични данни от този период и хората от „Бачо Киро“ са първите, които се изследва палеогениката им и ще бъде от огромен принос да се сравнят с другите находки, които ще дойдат“, обяснява Ценова. 

Снимка: btvnovinite.bg

Първите хомо сапиенс са използвали мечи зъби като украшения и като маркировка. Преди 10 години пред пещерата „Бачо Киро“ бяха поставени фигури на първобитни хора, но едва днес атракцията е научно обоснована.

Откритието у нас предоставя възможност на палеогенетиците да търсят къде се разселил геномът на първия човек.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement