Отбелязваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 от написването на "История Славянобългарска". Особено емоционален беше денят в Банско, родния града на светогорския монах
Музеят, посветен на живота и делото на светеца, отвори врати след ремонт. Каменен надпис дава ценни свидетелства.
„Доколкото е известно именно тук е била Паисиевата къща, старата Банова къща, която за жалост през 1922 г. изгаря при пожар“, каза екскурзоводът Никола Калинков.
В музея се пазят стари оригинални преписи на "История славянобългарска".
Монахът произхожда от богат търговски род. Братя на майка му са били висши духовници в Рилския манастир.
В честванията в Банско се включи и президентът. Той присъства на света литургия в църквата "Св. Троица" и положи венец пред паметника на Паисий Хилендарски.
„В най-мрачните времена за нашия народ, времена на гнет, на безпаметност и безнадежност Паисий Хилендарски се посвети да разпали искрата на знанието и просвещението и извади българския род от безвремие и безидейност, да върне самочувствието ни като народ със свой език, култура, своя религия“, каза президентът Румен Радев.
Той отбеляза, че почитайки преподобния Паисий Хилендарски, днес отдаваме дължимото признание към Българската православна църква, „която в най-мрачните времена на нашата история съхрани не само нашата вяра, съхрани нашата памет, писменост, език и национална идентичност“.
Годишнината беше отбелязана и със спектакъла "Аз, Паисий" с деца от началното училище, кръстено на монаха, а в ролята му се превъплъти актьорът Филип Аврамов.