Държавата ще събира повече пари от осигуровки и ще изчислява пенсиите по нов начин. Това предвижда проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване за догодина, който беше одобрен от Надзора на осигурителния институт.


Минималните суми за самоосигуряващите се увеличават, най-осезаемо за земеделските стопани. Максималният осигурителен доход скача на 3000 лева.


Държавата ще събира повече от осигуровки, но няма да се промени сумата за майчинство за втората година на детето. Промяна няма и при минимално обезщетение при безработица.


Новите пенсии ще се изчисляват по нов начин – хората няма да избират трите си най-силни години преди 1997г. Няма да се взема предвид и периодът между 1997г. и 1999г., а само осигуровките от 2000г. година насам. Изключение ще се прави за хората, които в този период имат по-малко от 3 години стаж.

Промяната се налага, защото преди 2000г. година не е имало таван на осигуряването. Тогава хора са се осигурявали на огромни суми, без да е ясно  дали реално имат вноски върху тях. И сега им се дължат големи пенсии – най-високата е около 19 хил. лева. Тежестта на всяка година стаж, при определяне размера на пенсията, трябваше плавно да расте, но властта се отказа и я замразява.

Социалният министър обясни, че предложеното замразяване е на финансовото министерство. Аргументът е, че  в противен случай ножицата между стари и нови пенсии ще се разтвори.

„Държавата започва да променя правилата внезапно, което води до продължаващата ерозия на доверието на хората в системата”, посочи Иван Нейков, Балкански институт по труда и соц. Политика.

Въпреки, че максималния осигурителен доход се увеличава от януари, тавана на пенсиите ще скочи чак от юли.