От първи юни цените на недофинансираните клинични пътеки като майчино здраве, педиатрия и пулмология ще бъдат увеличени. Реално парите ще постъпят по касите на болниците от първи юли.
Това стана ясно след среща на представители на Българския лекарски съюз с премиера Бойко Борисов в Министерски съвет. Такава дейност е лечението на бременни и деца.
Парите ще дойдат от отпуснатите допълнително 50 млн. лв. през месец април.
„Увеличението на пътеките за детско и майчино здраве е важно, защото имаше недоволство сред педиатрите. Университетските болници като „Пирогов” са друг случай – и там не е балансирано, но ще се отпуснат пари от Фонд работна заплата чрез преразпределение”, посочи Асен Балтов, директор на болница „Пирогов”.
Здравният министър Кирил Ананиев обяви, че промяната ще стане факт от 1 юни и допълни, че има клинични пътеки, чието финансиране не е променяно с години.
„Ще започнат промени в цените на детското и майчино здравеопазване, пулмологоята – това ще доведе до увеличение на приходите на болниците и до увелочение на заплатите на счециалистите по здравни грижи и лекарите”, категоричен е директорът на „Александровска” болница д-р Асен Ангелов.
От сумата ще се отделят средства и за увеличаване на стартовата заплата на медицинските сестри .След серия от протести медиците се договориха с Министерство на здравеопазването възнаграждението да стане 950 лв.
„Министерство на здравеопазването е готово с определяне на индивидуалните работни заплати. 99% сме подкрепени, на финалната права сме да приключим работата и по тази методика, надявам се да бъдем готови и преди 15 май. Тази методика цели справедливо недискриминационно разпределение на разходите за медицински персонал”, заяви Ананиев.