Договор, сключен по времето на ГЕРБ, е изисквал от „Кинтекс“ да плаща милиони на офшорен търговски посредник без въобще да е ясно какви услуги са предоставяни срещу сериозните средства. Това обясни в интервю за bTV освободеният от поста изпълнителен директор Александър Михайлов.
Той посочи, че заедно със Съвета на директорите е бил уволнен броени дни след доклад до вицепремиера Корнелия Нинова, че повече няма да плаща на това дружество.
Михайлов беше категоричен, че резултатите на „Кинтекс“ са добри и те „може би генерират икономически и финансови интереси на трети страни, в това число и частни“.
Интервю на Канна Рачева
- Защо Ви освобождават?
Фиктивните, според мен, аргументи за моето освобождаване гласят, че инспектората на Министерството на икономиката е извършило проверка на дейността на „Кинтекс“ за 2021 г., установени са редица нарушения и конфликт на интереси.
На първо място, аз и служителите на „Кинтекс“ не знаем да е осъществявана такава проверка, тъй като нито служители на министерството са посещавали „Кинтекс“, нито са изискали документи и възникна въпросът как е осъществена тази проверка. На второ място, в периода на проверката аз съм управлявал дружеството само 2 месеца – ноември и декември миналата година.
В решението за моето освобождаване тези мотиви от прессъобщението не бяха цитирани. Напротив, нямаше никакви мотиви. Аз нямам представа какви редица нарушения визира г-жа Нинова и я призовавам или да публикува доклада или поне да оповести нарушенията.
Аз, мои близки и фирми, свързани с нас, нито са продавали оръжие, нито имат лиценз за търговия с оръжие, нито са кандидатствали за издаването на такъв лиценз. И тези обстоятелства трябва да са ясни на г-жа Нинова, тъй като тя именно като министър на икономиката издава лицензите за търговия като член на междуведомствения съвет и тя лично като съпредседател издава решенията на комисията по експортен контрол.
- Какво Ви каза г-жа Нинова?
Г-жа Нинова – не съм се срещал с нея никога. От встъпването й в длъжност до освобождението ми съм изпращал 4 доклада до нея с копие до ДКК, в които разказвам за състоянието на „Кинтекс“, за мениджърските инициативи, стратегии за развитие, проблеми и специфични казуси. Всеки доклад завърши с искане за среща, но такава не получих.
- Защо тогава Ви освобождават, според Вас?
Аз искам да изложа една хронология. През месец февруари Съветът на директорите, който бе освободен, взе решение да прекрати един комисионен договор с един търговски посредник, частно чуждестранно дружество. По този договор предходно са били изплатени над 10 милиона лева, а същевременно липсваше яснота какви услуги са предоставяни и дали въобще са предоставяни услуги. Решението на съвета на директорите се базираше на 6 писмени доклада от ръководители на структурни единици в „Кинтекс“, някои от които колеги с 20-30 годишен опит.
И така, решихме да прекратим договора без изплащане на повече средства. Това се случи месец февруари. На 14 април получих искане от въпросното офшорно дружество да му се изплати остатъка по договора в размер на 2,4 милиона долара. На 15 септември пуснах последният ми, четвърти доклад до г-жа Нинова, в който декларирах, че на това дружество аз докато съм директор и този Съвет на директорите, отказваме повече да плащаме. На 18-ти нас ни освободиха.
- Кое е това офшорно дружество?
Съжалявам, не мога да цитирам името на дружество, чуждестранно дружество е регистрирано с юрисдикция с преференциален режим.
- На какъв капацитет работите в момента?
Имате предвид финансовите резултати на дружеството?
- Да.
Значи, вижте, финансовите резултати на дружеството са добри, а те са показател за едно управление. Ние завършваме м.г. с печалба 11 милиона лева, завършваме първото тримесечие на тази година с печалба 3 милиона лева и бих искал да изкажа моите поздравления за колектива на „Кинтекс“, с чието съдействие бе постигнат договор за 42 милиона евро, който е рекорден за последните 15 години за „Кинтекс“. Така че, явно основанията за моето освобождаване не са икономическите показатели на дружеството. Но, пък същевременно тези сериозни финансови показатели, които Ви цитирам, може би генерират икономически и финансови интереси на трети страни, в това число и частни.
- Кой е подписал този договор?
2019 г., предходен ръководител.
- За колко време е договорът?
Договорът, мисля, е за 3 години.
Категорично потвърждавам, че преди три седмици в „Кинтекс“ се получи уведомление от наш традиционен клиент, че възнамерява да ни възложи доставката на 5846 броя изделия на обща стойност над 42 милиона евро, като преговорите и подписванията на договора трябва да се реализират до 31 май.
- С какво този договор е неудобен, с какво точно той не се харесва и защо точно в този момент?
Той генерира финансов оборот, към който явно трети страни имат апетити.
- За кои страни става дума?
Не мога да гадая.
- Договорът с коя страна е?
Не мога да Ви кажа, имаме клаузи за поверителност.
- С държава от Третия свят?
Да, с държава от Третия свят, традиционен наш клиент.
- Посредникът свързан ли е с този договор?
Благодаря Ви за въпроса. За конкретния договор за 42 милиона евро не сме ползвали услугите на никакви посредници, той е заслуга изцяло на колектива на „Кинтекс“, който заслужава адмирации и поздравления, но не съм сигурен дали в близко или по-далечно бъдеще някое ново ръководство на „Кинтекс“ няма да преосмисли тази позиция и да счете, че даден търговски посредник има огромна заслуга и да реши да го възнагради със значителни средства в размер на няколко милиона.
- Допустимо ли е това да е търговският посредник с офшорната фирма, за която стана дума в началото?
Благодаря Ви за въпроса, вероятността е много голяма.