Предложените варианти за пенсионна реформа срещнаха остри критики. Експерти ги определиха като твърде "меки".
За повечето хора пенсионирането е тежък преход към друга фаза от живота. Мъжете го преживяват по-трудно от жените, въпреки че не им личи. Само за първите 9 месеца на тази година около 70 000 души са се пенсионирали.
Има и хора обаче, които могат да се пенсионират сега, отговарят на всички условия, но не го правят по ред причини. Най-честата е, че предпочитат да оцеляват със заплата, а не с пенсия.
Ако сте сред тези хора, и не работите като полицай или военен, каквато и пенсионна реформа да бъде направена, няма да ви засегне.
37 години работа на едно и също място - така изглежда трудовият път на Мария Вангелова. Тя е домакин в детска градина в Любимец вече близо 4 десетилетия. Отговаря на всички условия, за да излезе в пенсия. Но предпочита да поработи още малко.
Каквито и промени да настъпят в бъдеще, те няма да засегнат хората като Мария.
Причината е, че при пенсиониране важат правилата такива, каквито са били в годината, в която сме придобили право на пенсия, въпреки че не сме се възползвали тогава от него.
Вариантите, които се предлагат на следващата власт, предвиждат в бъдеще възрастта и за жени и за мъже от най-масовата трета категория труд да се изравни на 65 г. и да продължи да расте.
Психолозите обясняват, че каквито и промени да се направят, трябва да се разяснят подробно на хората, особено ползите от тях, иначе шокът от предстоящо пенсиониране ще е още по-голям.
Дори и следващата власт да не направи промени, това не означава, че през 2015 г. ще важат условията от тази година. Пенсионната реформа, която започна през 2012 г., беше замразена само за тази година. И ако нищо не се промени, от догодина ще продължи. Възрастта и стажът ще скочат с по 4 месеца.
Шансовете новата власт да не промени нищо всъщност са големи, тъй като няма да разполага с достатъчно време до 1 януари.