1015 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. 49 нови болни са регистрирани спрямо вчерашния ден, което е скок от около 5,1%.  Активните са 795, а излекуваните са вече 174. 21 от новооткритите заразени са в лечебни заведения.

За денонощието са починали двама души от коронавирус - жена от Сливен на 77 години и 49–годишен мъж, който е издъхнал след 11 дни интубация в „Пирогов“. Не е известно те да са имали съпровождащи заболявания. Така броят на жертвите на коронавируса у нас вече е 47.

Област Плевен изпреварва София по брой на новорегистрираните случаи на коронавирус - 17 срещу 16. Във Видин новорегистрираните случаи са 4, в Бургас, Сливен и Кюстендил - по 3, а в Хасково, Благоевград и Пазарджик  - по 1. 

13 от случите в област Плевен  са от завод "Мизия", има двама болни в УМБАЛ "Плевен" и двама в УМБАЛ "Червен бряг".

281 са настанените в болница с диагноза COVID-19, а от тях 40 са в интензивни отделения.

Сред новите случаи е и 15-годишно момиче от Кюстендил, което е оставено за домашно лечение в добро състояние. Три са новите заразени и сред медиците - лекар в Видин и по една медицинска сестра в Сливен и Бургас.

Издирени са всички 200 пациенти, които са минали 14 дена назад в болница „Св. Иван Рилски“, заяви ген. Мутафчийски. Направени проучванията на всички, които са били контактни, каза директорът на РЗИ-София д-р Дончо Пенчев. И във втората клиника по гастроентерология се откри още един лекар и един пациент, които са били в контакт с първия доказан пациент в хематологията. Имаме миграция на заболяването към провинцията - случай на пациенти, които са лежали в болницата, прибрали са се по домовете и там са доказани с коронавирус, добави Пенчев.

Що се отнася до ситуацията в село Буковлък, там на около 4000 души население има 4 заразени с коронавирус. Това е твърде малка бройка за налагане на карантина на цялото село. На местно ниво могат да вземат такова решение, каза ген. Мутафчийски. 

Въпреки това той подчерта, че на местно ниво директорите на РЗИ могат да вземат подобно решение.

„Дали сме указания да се разшири търсенето на евентуално заразените и контактните лица, както и на хора, които нямат общо със заразените“, допълни той.

Проверката, направена в завод "Мизия", не е установила нарушения, обясни държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той подчерта, че там работят много хора и дори спазването на всички правила носи рискове.

Според него няма основания град Плевен да бъде поставен под карантина.

По думите на ген. Мутафчийски налагането на 14-дневна карантина за цялата страна не е панацея.

„Наистина снижава заболеваемостта, но не я премахва. Мислите, че пак няма да има сбирки между хората? Това не е много реално решение. Благодарение на мерките България има ниска заболеваемост и смъртност.“, допълни той.

„Много неприятна е цялата статистика, че за последните 7 дни имаме почти 300 случая, което е 30% от всички пациенти. Докато вървяхме в една умерена парабoла, сега по-отчетливо се качваме нагоре. Процесите са динамични и спрямо тях взимаме и навременните решения“, беше категоричен ген. Мутафчийски.

По думите на председателя на Щаба всяка една мярка, която води до нейното разхлабване, винаги се прави с условие, че това би довело до по-висока заболеваемост.

„Когато говорят политиците за разхлабване, трябва честно и откровено да казват, че това ще доведе до влошаване на епидемиологичната обстановка. В цял свят политиците възприеха този начин на говорене“, допълни той.

Относно възобновените женски консултаци и планови прегледи, както и отложените ин витро интервенции, председателят на Щаба обясни, че не може децата да бъдат оставени без ваксина, като не може да бъдат пренебрегнати и женските консултации и онкоболни пациенти.

„Има хора с повече от едно хронично заболяване, които трябва да бъдат обслужени. Трябва да подходим внимателно и затова са дадени строги указания към болничните заведения и личните лекари. Ин витро е процедура, която може да бъде отложена във времето. Това не е равнозначно на ваксинацията, вниманието към бременните жени или онкоболните“, подчерта Мутафчийски.

Той обясни, че медицинските екипи на първа линия са обезпечени откъм предпазни средства и защитни облекла. Продължава и снабдяването на болниците със санитарните стоки.

Мутафчийски коментира, че е поел личен ангажимент към това дъщерята на загиналия в катастрофа на Великден журналист Милен Цветков, която се намира в Холандия, да бъде извозена до България.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement