Четири организации предупреждават за рисковете от цялостното забавяне на работата на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) и опасността да се загубят над половин милиард лева в края на годината. Те изпратиха писмо до земеделския министър Димитър Греков, директора на ДФЗ Мирослав Николов и до вицепремиера Зинаида Златанова.
В него от Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ), Българска асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП), Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) предупреждават, че фондът бави отговори на молби и жалби с по 6-7 месеца, а понякога и с две години. Същото се отнасяло и за подписването на анекси и всякаква административна дейност.
Това възпрепятства сериозно придвижването на проекти и казуси в съответните срокове, и важи с особена сила за заявленията на бенефициентите по Програма за развитие на селските райони за периода 2007-2013, чието прилагане е към своя край, посочват още от организациите. Те се оплакват още от „липса на комуникация между бенефициентите по ПРСР и администрацията на ДФЗ” и призовават за прозрачност и коректна публична информация”.
„Недопустими и непрофесионални са отношенията между ДФЗ и МЗХ в период, в който и двете институции би трябвало да впрегнат целия си ресурс, капацитет и енергия за адаптиране на администрацията към новите правила за подпомагане по схеми и мерки през програмния период 2014-2020 г”, се посочва още в писмото.
През последните дни възникна напрежение между ресорния министър и ръководителите на ДФЗ. Греков поиска оставките им заради забавената работа на фонда, а директорът Мирослав Николов обвини министъра в замесени негови лични интереси в дейността на ДФЗ. Последваха подавания на сигнали в прокуратурата.
От браншовите организации настояват фондът да компенсира бенефициентите с удължаване на срока за подаване на заявките за плащане поне до септември 2015 г., за да може да се изпълнят проектите.
„Използваме случая да обърнем внимание, че заседанията на Управителния съвет на ДФЗ не се провеждат, а оттам се очаква да бъдат взети важни решения, в това число по плащанията за пропаднали площи и унищожени реколти в следствие на неблагоприятните климатични условия от тази година, както и за плащанията в сектор Животновъдство. Считаме, че настоящият момент е критичен за предприемане на спешни действия”, е посочено още в писмото.