13-годишното момче, което беше свалено от Стара планина с хеликоптер, е в добро физическо състояние. Вчера мълния уби баща му и сестра му.

Малко след 13 часа вчера, Николай Димов започва един от най-тежките разговори - това е спасителят, който по време на цялата операция държи връзка по телефона с 13-годишното дете.

„Това е един от най-алпийските върхове в Стара планина. И само като си представих той там сам, защото само той е останал вече - дъжд, гръмотевици, студ, мъгла и тя го обгръща. Сам е. Никой друг няма и ние тогава превключваме на една съвсем друга скорост, искаме по-най бързия начин да стигне до него“, каза Николай Димов, спасител в ПСС на БЧК.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Момчето само успява да прати координатите на мястото.

„Непрекъснато трябваше да го държим в кондиция, независимо, че го накарахме няколко пъти да провери пулс, да види жизнени показатели, на фона на всичко, което ставаше. Той непрекъснато питаше кога някой ще дойде за него“, допълни Димов.

Военният хеликоптер „Кугар“ със шест души екипаж стига до върха за половин час, за да окаже помощ на момчето в беда.

Операцията е изпълнена при сложни метеорологични условия, на изключително труден за кацане терен. Разказът на пилотите - първо по bTV.

„Кугърът“ каца на самия връх Купена - единственото  възможно място за взимане на оцелялото момче.

Пилотът прави изключителна маневра. Хеликоптерът се опира на върха, докато едната му гума виси във въздуха.

„Момчето ни сигнализира. Видях, че приближава с якето. Беше избрал подходящо място, на което можем да го извлечем безопасно. Опряхме на върха. Просто опряхме на една от основните стойки и на носовото колело и колегите слязоха и качиха пострадалото дете“, обясни майор Александър Сандев, командир на екипажа.

„Това е един от най-труднодостъпните върхове в планинското било. Височината е голяма и това оказа неблагоприятно влияние върху двигателите“, добави старши лейтенант Христо Бекяров, борден инженер.

За да бъде спасено по въздуха, момчето е трябвало да се изкачи на около 30 метра по стръмна пътека.

„Момчето беше адекватно. Нямаше открити травми. Беше адекватен. Разговаряхме с него. Жизнените му показатели бяха в норма“, каза старши сержант Стоян Колев, парашутист спасител.

„Толкова време е прекарало в планината само и то при условие, че е загубило най-близките си. Той беше в пълна кондиция. Беше адекватен. Просто адмирации за детето. Изкачи един от най-високите върхове в живота си“, посочи капитан Божидар Славчев, борден инженер.

Екипажът изказва съболезнования на семейството.