Сигнал за промяна в позицията на София за евробъдещето на Скопие ли е фактът, че Румен Радев и Стево Пендаровски пътуваха заедно в българския самолет до Рим?
„Този жест е политически, не просто куртоазен. Смисълът на този жест е да се опита да се промени тонът между двете страни. Трябваше да има нещо, което да разбие леда и това е именно това първо действие“, убедена е Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика.
Какви са институционалните възможности за следващата стъпка, докато България няма действащ парламент? Според Чернева ветото не може да бъде вдигнато преди София да има работещ парламент: „Планиране на конкретни действия – по Коридор 8. Дали те ще са в инвестиции или културата, всичко това може да се опише в една пътна карта и да започне с едно заседание на двете правителства“, казва анализаторът.
София винаги е била добронамерена към Скопие още при отделянето от бившата югофедерация и до наши дни, припомня доц. Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека при БАН.
„Ако това нещо не беше направено, ние знаем, че съществуваше един сценарий между Сърбия и Гърция за разделянето на Вардарска Македония. Дори в момента, налагайки своето вето, ние заявяваме, че виждаме нейното бъдеще именно в ЕС. Основната ни цел в момента е да преодолеем тези фактори, които продължават тази юго-носталгична политика“, посочва доц. Спасов.
Очаква се на 21 юни бъдещето на еврочленството на Северна Македония и Албания да бъде обсъдена в Брюксел.