Има повишена опасност морската вода да е заразена с вирусен хепатит А. За това алармира проф. Красимир Антонов, завеждащ Отделение по хепатология в столичната болница "Св. Иван Рилски". Причината е последното наводнение във варненския кв. "Аспарухово", при което мръсни води са се влели в морето, обясни той.

Хепатит А е известен като "болестта на мръсните ръце" и се предава по фекално-орален път.

Започва едномесечна Национална информационна кампания за борба с хепатита, каза д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националното сдружение за борба с хепатита "Хепасист". В рамките на кампанията ще се извършват безплатни изследвания за хепатит
B и C в пет града - Червен бряг, Пловдив, Кърджали, Хасково и Варна. Краят кампанията ще отбележи Световния ден за борба с хепатита - 28 юли.

Близо 5 на сто от българите са болни от хепатит В, а около 1.5 на сто - от хепатит С, каза проф. Антонов. Около 70 на сто от пациентите с хепатит С преди този вирус са били заразени с хепатит А. Между 300 и 350 болни от хепатит С годишно преминават през болниците за лечение, но не се знае с точност къде са останалите, а те трябва да бъдат издирени, допълни д-р Хасърджиев.

Пътят на заразата с хепатит В преди години е бил чрез замърсени игли сред интравенозните наркомани, докато в последните години се увеличава броят на заразените с този вирус чрез сексуален контакт. С хепатит С преди години са били заразени основно наркозависими, но все повече се увеличава броят на заразените при хирургични или стоматологични интервенции или чрез татуировки, допълни той.

Няма зараза

До този момент от предходните изследвания на морската вода край Варна не са установени нестандартни проби. Това увери междувременно пред БГНЕС д-р Елена Генева, директор на дирекция "Обществено здраве" към РЗИ-Варна.

Тя обаче разясни, че към днешна дата са взети проби от морската вода край Варна като резултатите от микробиологичните показатели ще бъдат готови след три дни.

Всяка седмица се взимат проби от водата от Черно море до Варна. Имайки предвид, обаче наводненията и калните маси, които се свлякоха и се отекоха от каналите и деретата към морето, РЗИ-Варна е зачестила мониторинга във връзка със ситуацията с наводненията в пострадалите участъци, особено в крайбрежието на града и кв. "Аспарухово".

Чрез мониторинга ще се види дали не е допринесено за замърсяването на морската вода чрез някакви микробиологични агенти след три дни.