Специален онлайн барометър показва нагласите в социалните мрежи два дни преди изборите. Той следи в реално време публичните коментари по предварително зададени критерии.

Системата е използвана за първи път в Европа на последните президентски избори в Словения миналата година. Какво всъщност се случва? Сканират се коментарите във всички социални мрежи и сайтове. Използва се алгоритъм от предварително зададени словосъчетания, имена и думи.

Място за притеснение за шпионаж обаче няма, тъй като се проследяват коментарите само в публични профили в социалните мрежи и сайтовете. Ако сега в своя Фейсбук профил напиша коментар и спомена която и да е политическа партия, системата ще разчете това и ще направи така, че въпросният пост да бъде окачествен като положителен или отрицателен.

Сканирането на коментарите в мрежата няма много допирни точки със социологическите проучвания и обхваща по-голям брой хора. „По този начин се натрупва информация от цялото публично пространство, от хората, които имат отношение по даден въпрос. Конфиденциалността е запазена, така че няма имена. Ние следим освен тези, които пишат, следим и читателите на тези мрежи”, обяснява Божидар Данев.

В процеса на набиране на данни няма човешки фактор. Процесът на извличане на данните е изцяло автоматизиран и дори с точност може да посочи часа и мястото, от което е направен даден коментар по конкретна, предварително зададена тема.

„Единственото, което следим, е настроението в самите постове. Това е инструмент, който допълва социологическите проучвания. Самият поток в момета е над 400-500 хиляди поста в рамките на един час. От тях много малка част са свързани с тези критерии, които сме заложили днес”, казва Мариус Марков.

Ако например в рамките на един час в цялата страна са написани 50 хиляди интернет коментара, системата ще направи така, че да избере само тези, които отговарят на зададените критерии, комбинации и ключови думи. След това всеки от тях ще попадне в графата положителни или отрицателни.

Системата може да разпознае смисловите връзки между думите и да обработва огромни масиви от данни. Изглежда сложно, но зад въпросния изкуствен интелект стоят стотици часове работа на учени.