Около 55 000 българи се прибират след дългия уикенд. Трафикът е натоварен, но напрежение на пътя няма. На магистрала „Хемус“ полицията отвори две допълнителни трасета и по техни данни участъкът с ремонти се минава за между 7 и 12 минути.
За трите почивни дни само в София са станали 62 катастрофи, полицията е отнела 38 книжки, включително и на шофьор, карал със 170 км/ч по Околовръстното.
От КАТ са категорични - вече има чувствителна разлика в движението спрямо извънредното положение.
Здравко Петров организира обиколка на историческите маршрути в София. Вече близо три месеца разходката е само чрез онлайн беседи, защото интересът на хората не е спрял.
"Вече сигурно от месец получаваме запитвания кога ще започнем отново с маршрутите. Ние следим ситуацията и се надяваме средата на юли да възобновим офлайн варианта", коментира той.
Въпреки това и през май очакванията са за 50% по-малко пътувания на българите. През април е имало дни с под пет самолета кацащи и излитащи у нас дневно, а очакванията са за 2,5 милиона пътувания въпреки очертаващия се кратък сезон.
Туризмът у нас формира около 10% от брутния вътрешен продукт. Пътуванията са почти половината от това. Спадът е не само заради ограниченията покрай извънредното положение, но и по финансови причини.
"И въпреки това пак ще има някакъв спад. Първо поради психологическия фактор, че много хора ще са наплашени от пандемията. И второ - на много хора доходите ще са пострадали и ще им е трудно да си позволят пътувания", коментира икономистът Георги Вулджев.
Според последната прогноза на Европейската комисия България ще се възстанови икономически като нивата от 2019 г. най-рано през 2022-ра.
На този фон около 220 000 българи са пътували през изминалите три почивни дни. Запълнени са били около 3100 места за настаняване – малки хотели и къщи за гости.