Oдобриха ветото на президента: Следствието се връща в прокуратурата

Гласуването не мина без спор между политическите партии

Десислава Ризова Десислава Ризова

Публикувано в  10:58 ч. 30.06.2023 г.

Депутатите одобриха ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които националното следствие се отделя от прокуратурата. Така следствието отново се връща в прокуратурата след само месец живот.

Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС заяви, че ще подкрепи ветото на държавния глава.

"Нека да проведем сериозен дебат по какъв начин ще структурираме разследващия орган, който да разкрива обективната истината", каза Балачев.

„Ние от ПП-ДБ ще подкрепим ветото на президента срещу измененията в Закона за съдебната власт“, каза Надежда Йорданова.

„Оспорените изменения бяха приети при един недобър законодателен процес, а на второ четене бяха внесени неща, които бяха отхвърлени на първо“, заяви още тя, уточнявайки, че пороците на законодателния процес водят до ниско доверие в НС и те трябва да спрат.

Гласуването не мина и без спор между политическите партии.

На 2 юни по време на второ четене на закона депутатите решиха Националната следствена служба да се отдели от прокуратурата. Това стана по предложение на "Възраждане", но се оказа, че то не е разгледано по време на заседанието на Комисията по правни въпроси.

На 14 юни президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание параграфи 3-10 от Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗСВ), приет от 49-ото Народно събрание на 2 юни 2023 г.

Оспорените разпоредби предвиждат обособяването на директора на Националната следствена служба и следствените отдели към прокуратурите в самостоятелни органи.

В мотивите си държавният глава подчертава, че тези промени възстановяват положение, което вече е съществувало в българското законодателство и е било променено през 2009 г. с оглед ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство по наказателни дела.

Текстовете остават в историята, а ремонтът на закона за съдебната власт започват отначало. Депутатите си дадоха четири седмици, в които да правят предложения.

В крайна сметка ветото беше уважено, а текстовете остават в историята и няма да се прилагат.

Промените в закона за съдебната власт трябва да бъдат внесени изцяло наново и процедурата започва от нулата.

Депутатите днес решиха, че ще имат цял месец, за да измислят нова, по-добра структура на съдебната власт.