Нито една община в страната не е заявила желание да приеме бежанци на своя територия. Това показва справка в Държавната агенция за бежанците.
Преди половин година правителствена наредба регулира процеса и финансирането за интегриране на чужденци, получили закрила у нас.
Според наредбата кметовете трябва да подадат заявления за броя бежанци, с които могат да сключат споразумения за интеграция. Общините трябва да осигурят жилище, записване в детска градина или училище на децата, обучение по български, здравно осигуряване и грижа, помощ при намиране на работа. Агенцията за бежанци пък води регистър.
„Държавна агенция за бежанците няма отношение към лицата с вече предоставен статут на територията на страната”, коментира пред bTV Петя Първанова,председател на Държавната агенция за бежанците.
Най-често в интеграцията на бежанците помагат техни сънародници, които живеят отдавна у нас. Като Абу Камал, бизнесмен от Сирия.
„Преди години помагах на иракчани, после дойдоха сирийците. Някои от хората, които са работили при мен вече имат и българско гражданство. Някои хора работят по малко и напускат страната, но други остават. След като нямат финансова помощ от държавата най-бързият начин за интеграция е хората да имат работа”, казва Абу Камал.
У нас от години не се работи на национално ниво за интеграцията на бежанците. Интеграцията на бежанците трябваше да се случва предимно със средства от европейски фондове и международни институции.