Над 80% от последния поток студенти на Медицинския университет в София миналата година са заявили желание да практикуват в чужбина, според данните на Българския лекарски съюз. Само анестезиолозите са в пъти под необходимите за системата.
Това се отразява пряко на пациентите и особено на една жена - Даниела Методиева. Тя получава силен кръвоизлив в дома си в Ботевград. Спешно влиза в болницата в града. Викат и гинеколог по спешност.
„Идва и казва: Хайде, моето момиче, тъй като много кръв изтича, ще анемизираш, ще направим абразио. Или т. нар. кюретаж, на достъпен език. При което казва: Нямаме анестезиолог дежурен, а не можем да чакаме”, разказва Даниела за реакцията на гинеколога.
Манипулацията започва веднага. Без анестезиолог. Само с местна упойка.
Д-р Карабинова, лекуващият тогава гинколог, казва, че не е имало как да чака анестезиолог, докато жената кърви.
„През това време за 5 минути съм я оправила. И съм спряла кървенето. И то аз ви казвам, че не е болезнено. Тя понеже е в такова състояние, тя си има и някаква депресия, лекувана си е и продължава лечението. Така че това, което на нея и се е сторило, не е в никакъв случай така. Постъпката ми е правилна. За мен това се смята животоспасяваща процедура”, допълва лекарят.
Даниела описва процедурата като много по-ужасяваща – като дране на животно. „И смятам, че в 21 в. не е нормално да се дерат хората на живо, при положение, че има съвременна медицина и медикаменти”, допълва жената.
Ден по-късно пациентката търси помощ в Майчин дом в София, заради силни болки. „Докторката открива всъщност перфорация на матката, която е следствие на кюретажа в Ботевградската болница”, казва Даниела.
Д-р Карабинова обаче твърди, че не е направила перфорацията. „Нека ми докажат”, настоява тя.
След 10 дни лечение Даниела Методиева е изписана от Майчин дом. Здрава и без трайни увреждания.
„Да ви кажа честно, допреди не много отдавна по провинциалните болници се правеха и аборти, и кюретажи без упойка. След което започнаха да се слагат локални упойки. Сега вече в 21 в. в една голяма болница, където винаги има анестезиолози на разположение, много рядко да се наложи да се прави нещо без упойка”, обяснява Румен Димитров, началник на „Клиника по обща и уро гинекология" в „Майчин дом".
„Не знам какво е нормално, за България не знам какво е нормално. В България много неща са ненормални. На книга има доктори, на практика ги няма”, допълва д-р Димитров.
Анестезиолозите в България са 1454, а са нужни в пъти повече. „Те са крайно недостатъчни за обема дейност, който се извършва оперативен и всякакъв в България”, смята д-р Юлиян Йорданов, заместник-председател на Българския лекарски съюз.
Днес Даниела Методиева се възстановява вкъщи и обмисля дали да не съди лекарката. Гинекологът пък казва, че през последните години работата е непоносима и обмисля да се оттегли в пенсия.