Здравните власти започнаха проверки на водните басейни в началото на туристическия сезон. Показателите на водата в басейните се отчитат три пъти през сезона. Собствениците на съоръженията обаче са длъжни на всеки две седмици да изпращат проби за изследване.

Екип на bTV се включи в проверка на водните атракции във Варна. Инспекторите вземаха така наречените експресни проби от басейните, които показват само стойностите на PH и хлор.

Остатъчният хлор трябва да бъде в рамките на 0,6-0,2 милиграма на литър, обясниха проверяващите.

Завишените показатели на хлор обаче най-бързо могат да се усетят от къпещите се.

"Хлорът първо се усеща по специфичната миризма. При деца и чувствителни индивиди с алергични заболявания ще се усети, като кожно раздразнение, дразнене по лигавицата на очите и носа, а при по-чувствителни може да предизвика кашлица и задух", предупреди д-р Христина Димитрова, личен лекар.

Ако усетите неразположение след къпане в басейн, трябва веднага да потърсите лекарска помощ.

„Трябва обилно изплакване с вода, евентуално капки за очи, стерилна морска вода за носа. При провокиране на дихателни алергия - съответните антиалергични и бронхо-дилатиращи средства, но предписани от лекар", каза д-р Димитрова.

От началото на сезона здравните власти във Варна не са констатирали драстични нарушения в басейните или завишени стойности на дезинфектанти във водата.