Карадере вече много години е казус за българската природозащита, за българското Черноморие. Реално там държавата не решава проблемите, въпреки заявките и общественото мнение, каза Борислав Сандов от „Зелените“ в предаването „Лице в лице“ по bTV.

Спомняме си, че последният голям дебат по тази тема беше, когато за пореден път се променяше Законът за устройство на Черноморското крайбрежие. Тогава поне успяхме да съхраним три плажа – те се дефинираха като плажове за природосъобразен туризъм. Въпреки това виждаме, че два от тях – Иракли и Карадере, биват разделени на две, като явно само половината от тях ще бъдат за природосъобразен туризъм, коментира Сандов.

 

На Иракли се отдели една част, нарече се Вая и там в момента гонят хората и им искат 36 лв. за чадър и шезлонги.

Обществените проучвания показват, че темата за застрояването на Черноморието вълнува обществото и над 80% искат да се спре презастрояването. Има прекалено много хотели, които не могат да бъдат запълнени, а остават малко места за природосъобразен туризъм. Така хората, които го предпочитат, отиват в чужбина. България, въпреки претенциите, че иска да привлича повече туристи, ги гони, коментира той.

От дълго време настояваме да има общи устройствени планове (ОУП) на общините по Черноморието. В момента ОУП, за който трябва да се направи предписание и да се пусне по процедурата, стъпва на много порочни практики – малки подробни устройствени планове, които абсолютно незаконосъобразно предвиждат изграждането на ваканционни и хотелски селища непосредствено зад плажа. Питам се какво означава плаж за природосъобразен туризъм, ако непосредствено зад него изникнат всички тези хотели, каза Сандов.

Вижте целия разговор във видеото.