Защитници и противници на забраната за пушене на закрити обществени места сблъскаха мненията си пред централата на БСП в очакване на позиция от страна на червените депутати.
„България без дим” и техните последователи настояват ограничението да остане. Те внесоха и петиция до председателя и членовете на БСП, подписана от повече от 40 организации, в която настояват законът да не се променя.
На другия полюс – собственици на заведения и техни поддръжници също се събраха пред БСП. Според тях бизнесът търпи значителни загуби и законът трябва да бъде променен така, че да има обособени части в заведенията, в които тютюневият дим пак да бъде допуснат.
„Има различни мнения по въпроса, ние трябва да обсъдим и да вземем решение, което да балансира различните интереси”, коментира председателят на парламента Михаил Миков на влизане в сградата на „Позитано” 20.
Защитниците на забраната ще останат на пред централата на БСП през целия ден. От левицата възнамеряват днес да обобщят предложенията за законодателни промени на заседание на парламентарната си група. После ще бъде насрочено и вкарването на промените в парламента. Основният аргумент на управляващите е облекчаване на ресторантьорите и респективно пушачите, в студеното време.
От ГЕРБ са категорични, че това е стъпка назад и няма как икономическите мотиви да надделеят над хуманитарните, а инвестицията в здраве е инвестиция в икономика с дългосрочна полза.
Дори в БСП и „Атака”, които са основен двигател на връщането на стария режим, няма единно мнение. Здравният министър Таня Андреева вчера категорично заяви, че пълната забрана за пушене на закрито трябва да остане. Според нея не трябва да се правят отстъпки в каквато и да е посока.
Червените вече признаха, че постигането на единна позиция в редиците им по въпроса е трудна задача.
Икономическите мотиви не са решаващи и за ДПС, защото те подпомагали тютюнопроизводството с други механизми, а не със стимулиране на пушенето.
На много места в страната забраната за пушене така или иначе не се спазва, защото няма контрол.